Yazılım

İnDesign ve Arapça

Türkiye’de ve komşu ülkelerde Arapça yaygın bir dil, dolayısıyla önümüze gelen bazı işler Arapça olabiliyor


Türkiye’de ve komşu ülkelerde Arapça yaygın bir dil, dolayısıyla önümüze gelen bazı işler Arapça olabiliyor. İlk kez Arapça bir iş yapacaksanız veya “InDesign’da nasıl Arapça yazarım?” diyorsanız, bu yazıda sizlere Indesign ile nasıl Arapça yazabiliriz, temelde nelere ihtiyacımız var?
İlk olarak Arapça için ücretsiz bir InDesign scripti ile işe başlayalım:

Script

Yukarıdaki adresi açtığınızda ve download linkine tıkladığınızda sizi aşağıdaki adrese yönlendiriyor:

http://indesigning.net/right-to-left-arabic-hebrew-hindi-in-indesign-cs4-none-me
Bu script sayesinde InDesign içerisinde Arapça yazabilmek mümkün, ancak en ince ayarlarına kadar Arapça yazamayabilirsiniz. Diyelim ki bir satır, bir cümle veya bir paragraf Arapça yazı yazmanız gerekiyor, bu script sayesinde bu mümkün; ancak aynı cümle içerisinde hem Türkçe hem Arapça yazmak isterseniz, bu script isteklerinize cevap vermeyecektir. Türkçe metnin arasına Arapça yazmaya çalıştığınızda yazılar çok karmaşık bir hal alıyor ve sorunlar çıkmaya başlıyor. Arapçaya özgü “harekelere” müdahale şansı olmadığı için (böyle bir ayar varsa da ben bulamadım) bazı yazım sorunlarıyla karşılaşabilirsiniz.

Hemen üzülmeyin, script gerçekten işe yarıyor, deneyerek değerlendirme yapmanızda fayda var. Bu scripti düz yazı diyebileceğimiz şekilde Arapça metinler yazmak için kullanabilirsiniz. İster bir satır, isterseniz koca bir paragraf… salt Arapça metin yazdığınızda ciddi bir sorun gözükmüyor.

Değerlendirmeyi gerçek bir iş üzerinden yapmanızda fayda var.
Arapça iş yapan arkadaşlardan bu yönde tavsiyeler ve bilgi paylaşımları bekliyoruz, çünkü her tecrübe yeni bir kapı açıyor.

Sonuç olarak denemelerimizde başarılı bulduğumuzu söyleyebilirim. Ücretsiz olmasını da düşünürsek, hiç yoktan iyidir, bir kenara not etmekte fayda var. Bu script sayesinde artık standart bir Indesign programı ile Arapça yazabilirsiniz.
Gelelim scriptin kurulumuna, scriptin ismi uzantısıyla birlikte şöyle: “create_arabic_pstyle.jsx”

Bu scripti, Windows7 kullandığım için ilgili klasöre kopyaladım. Eğer Windows7 kullanMıyorsanız, doğru script klasörünü bulmalısınız. Buraya kopyaladığınız dosyaları Indesign CS5 içerisinde Alt+Ctrl+F11

(Indesign>Windows>Utilities>Scripts) ile açılan scripts panelinde “application” sekmesinin altında görebilirsiniz.
64bit Windows7:“C:\\Program Files (x86)\\Adobe\\Adobe InDesign CS5\\Scripts\\Scripts Panel”
32bit Windows XP:“C:\\Program Files\\Adobe\\Adobe InDesign CS5\\Scripts\\Scripts Panel”
Alt+Ctrl+11 yaptıktan sonra açılan scripts panelindeki “create_arabic_pstyle.jsx” sekmesine çift tıkladığınızda Paragraf Styles menüsünde “Arabic” isimli bir stil tanımlanacaktır.

Klavyenizi Arapçaya çevirdiğinizde ve uygun Arapça fontunuzu seçtiğinizde artık sağdan sola arapça yazmaya başlayabilirsiniz. Scriptin ücretsiz olması sebebiyle sorun yaşama ihtimalinize karşı tedbir olarak, yeni oluşturduğunuz arapça stilli bu dosyayı masaüstünüze kaydedin, lazım olduğunda bu dosyadan her zaman
Arapça yazabilir, Arapça stilinizi diğer dosyalarınıza çağırabilirsiniz.

(Not: Arapça yazabilmek için öncelikle bu iş için doğru hazırlanmış bir fonta ihtiyacınız var. Arapçanın Türkçeden farklı olarak birçok özellikleri var, Arapçayı bildiğinizi varsayarak burada sadece fontun önemini vurgulamak istiyorum. Ayrıca bilgisayarınızda Arapça yazmanıza izin verecek dil/klavye ayarlarını yapmanız gerekmektedir. Windows7’de bu ayarı kontrol panelindeki saat, dil, bölge ayarları sekmesinden yapabilirsiniz.)

1308420265_vowqs2.jpg
1308420254_pnpdz.jpg
1308420243_2h3z9c0.jpg

Yorumlar
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.