Yazılım

Intel'e göre çift çekirdek, Android için zararlı

Tek çekirdekli Z2460 ile Android işletim sisteminin en yüksek performansı elde etmek Intel'e göre yeterli.

Intel'e göre çift çekirdek, Android için zararlı

Intel, ilk akıllı telefon işlemcisini piyasaya sürmüştü ve şimdi sektörün geleceğine dair açıklamalarda bulunmaya başladı. Firmanın Başkan Yardımcısı Mike Bell'e göre, Android için 2 ve 4 çekirdekli işlemciler zararlı oluyor.

1339434558_intelxolo.jpg

Intel'in Android işletim sistemiyle birlikte akıllı telefonlara yönelik olarak geliştirdiği ilk Atom işlemci, çalışmaya başladı. Şimdilik fazla bir kullanıcıya hitap etmese de ilk testlere göre Intel hem güç tüketimi hem de performans açısından sonuçları çok güzel. Tek çekirdekli Z2460 ile Android işletim sisteminin en yüksek performansı elde etmek Intel'e göre yeterli.

Intel Başkan Yardımcılarından Mike Bell konuyla ilgili yaptığı konuşmada, 2 ya da 4 çekirdekli işlemcilere geçiş yapmaları için önlerinde daha zaman olduğunu söyledi. Bell, çoklu çekirdeğin avantaja dönebilmesi için Android'e ciddi yatırım yapılması gerekiyor dedi ve işleme yönteminde değişiklikler yapıldığında çekirdek sayısındaki artışın mantıklı olacağını dile getirdi.

Mike Bell, sözlerine şöyle devam etti:

"Şuan tek çekirdekten yeterince performans elde ettiğimiz için ikinci çekirdeğe ihtiyaç yok. Çift çekirdek konusunda çeşitli testler yaptık fakat açıkça söylemek gerekirse çift çekirdek şuan zarardan başka bir şey sağlamıyor"

Microsoft ve Nokia da daha önce çift çekirdekli işlemcilerin verimli olmadığını ve batarya ömrünü kötü etkilediğini belirtmişti. Görünüşe göre Intel de aynı görüşü paylaşıyor.

Yorumlar
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.