Yazılım

Internet Explorer 10 Metro' da Flash olmayacak

Internet Explorer 10' un Metro sürümünde eklenti desteği verilmeyecek.


Windows 8 ile birlikte gelecek olan Internet Explorer 10' un Metro versiyonunda eklenti desteği verilmeyecek. Böylece Flash desteğide kesilmiş olacak.

Internet Explorer' ın tepe ismi Dean Hachamovitch yaptığı açıklamada, Windows 8' deki Metro stili tarayıcıda mümkün olduğunca HTML 5 kullanmayı ve eklentilerden uzak durmaya çalıştıklarını belirtti. Hachamovitch, eklentilerin Metro stiline ve modern HTML 5 web' i ile uyuşmadığına dikkat çekti.

1316194799_internetexplorer10metro.jpg

IE 10 Metro, eklentilerden uzak daha hafif bir tarayıcı olduğu için pil ömrünüde uzun tutuyor. Hachamovitch' e göre , eklentilerin bir zamanlar popüler olduğu ancak web' in HTML 5 ile büyük yol katettiğini ve eklenti teknolojisinin artık web deneyimine bir şey katmadığını dile getirdi.

Internet Explorer 10 Masaüstü sürümü nasıl olacak?

Windows 8 ile birlikte iki adet IE 10 versiyonu olacak. Biri yukarıda bahsedilen Metro sürümü diğeri normal masaüstü sürümü. Masaüstü versiyon klasik görünüme sahip olacak, Metro sürümü ise daha görsel bir arayüze sahip olacak. Masaüstü sürümü eklentileri eskisi gibi kabul edecek.

Microsoft tarafından 97.000 site arasında yapılan araştırmaya göre, eklentisiz Metro sürümüne geçmenin tam zamanı olduğunu söylüyor. Hachamovitch araştırmaya dayanarak, 97.000 kişinin %62' sinin Flash kullandığı ancak Flash olmadığında çoğunun HTML 5' e geçtiğini ve bir çoğununda reklamları bu yolla gösterdiğini idda ediyor.

Sonuç

Flash özellikle son zamanlarda sistemi yormasıyla tanınıyor. HTML 5 tabikide Flash' a göre daha performanslı olacaktır ancak binlerce site tarafından kullanılan Flash ve hala eski tarayıcıları kullanan kullanıcılara bakınca Flash' ı öldürmek o kadarda kolay değil.

Yorumlar
Misafir
youtube'de ve birçok video sitesinde videoları açamıyorum internet explorer10 ile. acaba bunun bir çözümü var mı? Teşekkürler. Teknolojioku : Flash Player'inizi güncellerseniz problem kalmayacaktır
Cevapla
Misafir
tabi ki, hiçbir şey flash'ın yerini alamayacak klasik internet 10 kullanılacak. Allah belanı versin microsoft!!!
Cevapla
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.