Yazılım

Internet Explorer 9 beklentileri karşılamıyor

Microsoft' un internet tarayıcısı Explorer 9 kan kaybetmeye devam ediyor.


Microsoft tarayıcı piyasasındaki yerini korumak isterken, düşüşe geçmeye başladı. Büyük umutlarla ve son teknolojilerle geliştirdiği Explorer 9 eski tarayıcıları bile geçemedi.

Net Applications' a göre Microsoft' un gözdesi Explorer 9' un pazar payı artsa da IE' nin toplam pazar payı, Temmuz ayında %0.87 düştü.

Genel olarak bakıldığında tüm Internet Explorer sürümleri pazarın %52.81' ini kapsıyor. Explorer 9 şuan için pazar payının 1.1 artış ile % 6.8 olmasına rağmen, %9.2 paya sahip olan Explorer 6 ve %29.3 paya sahip Explorer 7' nin hala gerisinde bulunuyor. Buna en büyük neden olarak Windows XP gösterilebilir. XP kullanıcıları hala ciddi rakamlarda ve Explorer 9 kuramadıkları için düşük versiyonlarla idare ediyorlar.

Explorer genel olarak tarayıcı piyasasında birinci sırada, ikinci sırada ise %11.16 ile Google Chrome geliyor. Mozilla Firefox ise %10.4 ile Chrome' u takip ediyor. Safari' nin kullanım payı %5.2 iken Opera' yı 100 kullanıcıdan sadece 1.3' ü tercih ediyor.

Microsoft ise resmi blog sayfasından yaptığı açıklamada; Explorer 9' un Windows 7 yüklü bilgisayarlarda ABD' de %25, tüm dünyada ise %18 oranında kullanıldığını belirtiyor. Ayrıca büyük şirketlerin Explorer 9' u sistemlerine yükselen bir oranda yüklediğini de söylüyor.

Her ne olursa olsun Explorer, Windows nedeniyle genel olarak avantajlı durumda. Asıl savaş ise Chrome ve Firefox arasında. İkincileğe oturan Chrome bakalım ilerleyen zamanlarda tahtını koruyabilecek mi?

Yorumlar
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.