iOS 16'yı bekleyenler için kötü haber

Apple genellikle büyük yazılım sürümlerini düzenli aralıklarla piyasaya sürme eğiliminde; iPhone ve iPad güncellemeleri genellikle eylül ayındaki büyük yıllık donanım etkinliğinden hemen sonra düşer.

iOS 16'yı bekleyenler için kötü haber

Ancak bu yıl işler farklı olabilir. Bloomberg, Apple'ın iPadOS 16'yı bir ay kadar geciktirebileceğini bildirdi.

Asıl sorunun, yalnızca M1 destekli iPad'lerde kullanılabilecek olan Stage Manager çoklu görev aracıyla ilgili olduğu söyleniyor. Bunlar kullanıcıların pencereleri yeniden boyutlandırmasına ve üst üste binmesine olanak tanır. Ancak, betayı deneyenler, özelliği sorunlu bulmuş durumda.

Engadget'tan Nathan Ingraham, iPadOS 16 önizlemesinde, "Bitmemiş haliyle, Stage Manager da biraz pürüz var" dedi. "iPad'imi harici bir ekranla kullanırken, sistem çöktü ve beni ana ekrana geri attı, bu da açıkçası üretkenliği engelliyor. Pencerelerini yeniden boyutlandırırken öngörülemeyen şekilde davranan uygulamalarda da tuhaflıklar var."

iOS 16'yı bekleyenler için kötü haber

Önceki raporlar, Apple'ın USB-C bağlantı noktasına ve M2 destekli bir iPad Pro'ya sahip geliştirilmiş bir temel model de dahil olmak üzere bu yıl için yeni iPad'leri hazırladığını belirtmişti. iPadOS 16'yı geciktirmek, yeni tabletlerin gelmesine de daha yakın olduğu anlamına gelebilir. iPadOS 16 sürümünün geri çekilmesi, Bloomberg'in belirttiği gibi Apple'ın iOS 16'ya öncelik vermesine ve cilalamasına da izin verecek.

Değeri ne olursa olsun, macOS Ventura ayrıca Stage Manager'ı da içeriyor. Devindra Hardawar, işletim sisteminin ön izlemesinde, özelliğin göze çarpan ekleme olduğunu gördü.

Apple'ın macOS Ventura'yı Ekim ayında piyasaya sürmesi bekleniyor. Apple'ın uzun süredir iPad'in büyük bir iPhone olarak algılanmasından uzaklaşmaya ve onu daha çok amaçlı bir üretkenlik aygıtı haline getirmeye çalıştığı göz önüne alındığında, iPadOS 16 ve macOS Ventura'yı aynı anda piyasaya sürmek nasıl olduğuna dair başka bir ince mesaj gönderebilir.