Türkiye’de en çok kullanılan ikinci tarayıcıyı öğrendiğinizde şaşırabilirsiniz

Masaüstü bilgisayar dünyasının en çok kullanılan internet tarayıcısının Google Chrome olduğunu tahmin etmek zor olmasa gerek. Asıl güç olansa hem dünyada hem de ülkemizde ikinci sırada kimin olduğunu bilmek.

Türkiye’de en çok kullanılan ikinci tarayıcıyı öğrendiğinizde şaşırabilirsiniz

İnternet tarayıcıları arasında büyük bir rekabetin veya hatırı sayılır bir yarışın olduğunu söylemek pek doğru olmaz. Bu pazardaki Google hakimiyeti, belki de Amerikalı teknoloji devinin başka hiçbir alanda bir daha göremeyeceği kadar açık ve net.

Ünlü araştırma ve analiz sitesi StatCounter tarafından yapılan araştırmalara göre, masaüstü bilgisayarlar arasında dünya genelinde en çok kullanılan internet tarayıcısının Chrome olduğu anlaşıldı. Genel toplam içerisinde %66’lık bir paya sahip olan bu tarayıcıyı takip eden isimse %10,86’lık kullanım oranıyla Microsoft Edge oluyor. Edge’in ikinci sırada olmasının en önemli dayanağı ise, tabi ki Microsoft tarafından varsayılan internet tarayıcısı olarak açılması. Bu avantajını iyi kullanan tarayıcısı, Safari’ye rağmen ikinci sırasını korumuş.

Türkiye’de en çok kullanılan ikinci tarayıcıyı öğrendiğinizde şaşırabilirsiniz

Apple’ın kendi bilgisayarlarındaki varsayılan uygulaması olan Safari ise, benzer bir mantıkla üçüncü sırayı Firefox’dan söküp almış. Araştırmaya göre Safari %8,91’lik kullanım oranına sahipken, Firefox’da bu oran %8,07. Opera ise %3,07’lik oranıyla kendine ancak beşinci sırada yer bulabilmiş.

Ülkemize baktığımız zaman ise tablonun bir hayli değiştiğini görüyoruz. Listenin zirvesindeki Chrome’un payı bu defa %82,59 gibi inanılmaz yüksek bir orana çıkıyor. İkinci sırada %4,95’lik oranıyla yine Edge’yi görüyoruz ancak bu defa üçüncü sırada %4,91’lik oranıyla Opera var. Firefox %2,35 kullanım oranına sahipken, Apple’ın Safari’si ise %2,3’lük oranıyla listenin beşinci sırasında kalmış.