Yazılım

iOS 6'dan 5 hayal kırıklığı!

İşte iOS 6'nın 5 eksik yanı!


iOS 6 konusunda tebrik edilecek bir çok yöne var elbette, fakat sürümünü test edince her şey o kadar da eğlenceli görünmüyor. Yeni işletim sistemiyle ilgili öncekine oranla bir çok ek özellik sayabilirim, fakat bugün iOS 6'nın 5 eksik yönünden bahsedeceğiz.

Son işletim sistemleri arasında özellikle ve konusunda objektif olarak biri birinden daha iyidir diyemiyoruz çünkü ikisinin de pozitif ve negatif yanları bulunuyor. İşte iOS 6'nın daha iyi olması gerektiğine inandığımız 5 özellik.

İlk olarak 2007 yılındaki Steve Jobs'ın yayınladığı iPhone'a bakacak olursak, "en fazla 5 yıl içerisinde zamanının en iyisi olacak" ifadelerini kullanmıştı. Herhangi biriniz Motorola Q9h ya da BlackBerry Pearl kullandıysanız evet bu adam haklı, derdiniz.

Fakat ilk iPhone'un üzerinden 5 yıl geçmesine rağmen artık kimse bu sözleri hatırlamıyor, düşünmeden Apple en iyisidir diyemiyor. Bugün doğal görünümlü ara yüzü artık alışılmış bir özellik. Yıllar öncesinin baş yapıtları arasında kaldı. Bir çok özellik de bunun gibi 'sıradanlaşmaya' başladı.

Opera Mini web tarayıcısını geliştirdi ve evet artık müzik dinleyebiliyorsunuz. iOS 6 bu aşamanın bir sonraki adımı olarak görülüyordu, olmalıydı. Siri hala eski görevlerini yapıyor ve hala bir şeyler eksik.
iPhone OS 1
sonraki 5 yılın gidişatını tamamen alt üst etti fakat bugün konsept farklılığı bulunmuyor.

Benim sorum şu: Apple'ın sonraki adımı ne?


İkinci olarak eğer Apple genellikle yeni standartlarla ortaya çıkmasıyla ünlüdür. Eğer geç kalıyorsa beklentileri karşılayarak en iyisini yapmış demektir.

iOS 6 ne yazık ki böyle bir durum olmadı. Harita uygulaması için söylenecek yeni bir söz yok.

Zaten önceki sistemde olduğu kadar iyi çalışıyor. Sadece harita değişikliğinde biraz geç kaldı, ancak yine de bu size iOS seçmek için bir neden sunmaz.

Facebook entegrasyonu? Windows Phone 7 ve HTC Sense'de daha önce gördük. Özellikle iOS 5 ile beklenen bu özelliğin iOS 6'da gelmesi kullanıcıları şaşırtan bir gelişme olmadı.

FaceTime? iPhone üreticisinin sadece kendi için ürettiği uzun süre video konuşmaları sağlayan 3. sınıf bir uygulamadır. Fakat bu özellikler yarışmayı kazanmasına yeter mi?

Üçüncü hayal kırıklığına gelecek olursak, tekerlek icat edildi ve bu büyük bir icattı fakat bugün o yine de sadece bir tekerlektir. Bu işletim sistemi bu hikayenin farklı bir versiyonu. Microsoft'un Windows Vista'yı XP ile aynı görünümde yayınladığını hayal edebiliyor musunuz?

Aralarındaki yaş farkı sadece 5 yıl fakat kullanıcı ara yüzü ya daha iyiye ya da daha kötüye doğru gelişiyor. iPhone OS 1 ile iOS 6'nın yaş farkı da aynı fakat 5 yıldır tavuk yemek bazı Apple çalışanlarını çıldırtmaya başlamış görünüyor.

Kendi iOS 6 beta kullanımımdan yola çıkarak şunu söylemeliyim ki iOS 6 artık sıkıcı bir hal almaya başladı. Apple'ın ara yüzü en kullanışlı, en etkileyici en kolay ara yüzüydü ve bu yargıyı yıkmak istememesini anlıyoruz fakat neden bunu farklı yollarla sunmanın yollarını aramıyor?

Gördüğümüz diğer bir eksiklik ise yeni işletim sisteminin bazı donanım limitlerine takılması. Evet iOS 6 bir çok yenilikle gelecek, en önemlilerinden biri Siri. Fakat problem şu ki bu özellikleri desteklemeyen donanımlarda bazı tutarsızlıklar söz konusu.

Tabi ki Apple'ın bütün cihazları yeni güncelleştirmeyi desteklemeli demiyorum. Ancak bir düşünün Siri iPad 2'de desteklenmiyor.

iPhone 4S ve 3GS'nin aldığı iOS 6 güncelleştirmesini neden 1. nesil iPad alamıyor? Eşitliğe dolarlar eklemediğiniz takdirde denklemde bazı mantıksal hatalar bulunmuyor mu?

Son olarak her gün yenisinin çıktığı bir telefondan elbette sıkılırız. Fakat rakiplerinin arasında en iyi olamamış bir sistemin 18 ay sonraki durumunu bir düşünelim. Apple için hazırlanıyor ve yeni işletim sistemi iOS 6 ile gelecek.

Yeni iPhone çıktığında bugünün ekonomik şartlarında kullanıcıların bir süre değiştirmek istemeyeceği bir telefon bekledikleri bir gerçek. Benim buradaki sorum şu: Apple iOS 6 beta ile yeni iPhone'daki yazılımsal beklentilerimizi düşürmeye mi çalışıyor?

Sonuç olarak bu değerlendirme bir 'iOS 6'yı tavsiye etmiyoruz' değerlendirmesi değildir. Hala iPhoe 4S'in iOS 6 beta ile çalışmasının bir çok güzel sebebi var. Ancak en büyük endişelerden biri gelecekteki beklentiler hakkında.

Yorumlar
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.