Yazılım

Microsoft'tan ilk kez zarar açıklaması!

Dev yazılım firması ilk kez zarar ettiğini açıkladı.


Microsoft, 26 yıl önce halka açıldı ve ürünleri dünya genelinde milyonlarca gereçte kullanılıyor. Dev yazılım firması 2012'nin ikinci üç ayında 492 milyon dolar zarar ettiğini açıkladı. Geçtiğimiz yıl aynı dönemde şirket yaklaşık 6 milyar dolar kar ettiğini açıklamıştı.

Microsoft, zararın nedenini açıklarken 2007'de satın aldığı internette reklam hizmetleri veren aQuantive şirketinden kaynaklandığını, yapılan anlaşmanın öngörülen düzeyde gelir getirmediğini belirtti. 2007'de bu şirkete 6,3 milyar dolar ödeyen şirket aQuantive'in değerini 6,2 milyar dolar değerine düşürdü.

1342774249_microsoft-real-logo.jpg

Ancak Microsoft, Google ile rekabet için yaptığı bu yatırımda gerektiği gibi başarılı olamadı. Halbuki satın almanın ardından şirketin hisseleri, açıklama sonrasında yüzde 1,6 değer kazanmıştı.

Ekim ayında işletim sistemi Windows 8'i piyasaya sürecek olan Microsoft, bunun son 10 yılda sistemde yapılan en önemli yenilik olduğunu belirtiyor.

Diğerlerinden çok farklı olan Windows 8'de uygulamalar Metro Arayüzü sayesinde bir mozaik şeklinde görülüyor. Ayrıca işletim sisteminin tablet bilgisayarlarda çalışır hale gelmesi ve dokunmatik özelliğide cabası. Microsoft geçtiğimiz günlerde tanıttığı ve kendi geliştirdiği Surface adlı tablet bilgisayarını da yakında piyasaya sürüyor.

Yorumlar
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.