Yazılım

iPhone kullanıcıları dikkat! Pil ömrünüz önemli ölçüde düşebilir

Apple'ın son iOS 14.2 güncellemesi ile birlikte kullanıcılar ciddi pil sorunları yaşıyor. İşte detaylar.

iPhone kullanıcıları dikkat! Pil ömrünüz önemli ölçüde düşebilir

Apple'ın yayınladığı son iOS 14.2 güncellemesi, bazı iPhone kullanıcılarını büyük bir sorunla karşı karşıya bıraktı. Güncellemenin ardından, Apple Geliştirici Forumu'nda ve Reddit'te güncellemenin cep telefonlarının pil ömrünü nasıl olumsuz etkilediğini tartışan başlıklar görüldü. Sorun, bazı kullanıcıların yaşadığı pil ömründeki azalmanın ötesine de geçiyor. Hızlı pil tüketiminin yanı sıra, bazı kullanıcılar yalnızca 30 dakikalık kullanımdan sonra pil ömründe yüzde 50 düşüş görüyor.

iOS 14.2 güncellemesi pil ömrünü düşürüyor!

Örneğin, bir kullanıcı Apple Geliştirici Forumu'nda her güncellemeyle birlikte pil ömrünün azaldığını ve eskiden gece 8 saatten fazla uyku süresinde telefon sadece yüzde 1-2 şarj tüketirken, güncellemelerden sonra bu sayının 6 saatte yüzde 5-6'ya kadar çıktığını yazdı. Aynı kullanıcı, telefonun şarj olurken ısındığını ve standart 5w şarj cihazı kullanmasına rağmen telefonun hızlı şarj cihazı kullanırmış gibi hızlıca şarj olduğunu da yazdı.

İlgili modellerden bazıları, şarj yüzdesinin aniden düşmesinden ve telefon kapanıp açıldığında şarj yüzdesinin yine aniden yükselmesi problemini yaşıyor. Sorunlar iPhone XS, iPhone 7, iPhone 6s ve birinci nesil iPhone SE gibi eski iPhone modelleriyle sınırlı görünüyor. Yukarıda belirtilen iPhone'ların yanı sıra, iPadOS 14.2 çalıştıran 2018 iPad Pro da etkilendi. Yakın zamanda piyasaya sürülen iOS 14.2.1'in bu telefonların yaşadığı sorunları düzelttiğine dair bir kanıtımız yok. Ancak bu hatanın ortadan kaldırılmasının iOS 14.3 ve iPadOS 14.3'ün piyasaya sürülmesiyle gerçekleşeceğini umuyoruz. 

Bu konuyu gündeme getirmekten hoşlanmıyoruz, ancak bir Reddit üyesine göre, telefonu fabrika ayarlarına çevirmek işe yarıyor fakat kimse fabrika ayarlarına sıfırlama yapmak istemez, bu yüzden umuyoruz ki iOS ve iPadOS'un bir sonraki sürümü, bu hatayı düzeltecek bir güncelleme ile birlikte gelir.

İPhone veya iPad'inizi iOS 14.2 veya iPadOS 14.2'ye güncellemediyseniz, bu güncellemeleri telefonunuza veya tabletinize yüklemeden önce Apple'ın bir düzeltme duyurmasını beklemek isteyebilirsiniz.

Yorumlar
Bahadir Ömer Hamamcioglu 53
iPhone çok kaliteli bir cep markası diğer cepler gibi değil özel itina gösterilmesi gerekiyor.
Cevapla
Ahmet
Yatmadan önce %100 sabah kalktığımda kullanmadığım halde %18 kalmış Model: iphone 7
Cevapla
💫Star Gakko💫
Aypon eyidir gardaşım yov
Cevapla
Teknolojiokucu Hamko
3-4 saatte iphone 7 şarjı bitiyor
Cevapla
💎G@kko💎
Ayfon pil konusunda çok ta eyi del
Cevapla
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.