Yazılım

İran Google'a kafa tutuyor

İran'dan Google Earth'e rakip olarak 'Basir' geliyor.

İran Google'a kafa tutuyor

İran hükümeti son zamanlarda teknoloji alanında kendini geliştirmeye başladı. İran İletişim ve Teknoloji Bakanı Muhammed Hasan Nami yaptığı açıklamasında, Google Earth benzeri olan 'Basir' adında bir harita programı geliştireceklerini söyledi.

Bakan Nami açıklamasında, 1996 yılında kurulan ve 2 bin terabaytlık bir veri merkezine sahip olan Google Earth'ün, dışarıdan basit bir hizmet sitesi olarak görünse de aslında batılı istihbarat servislerinin bilgi sağlayıcısı olduğunu belirtti.  Nami, İran'ın başlattığı Basir isimli "harita ve konum belirleme programı" projesini 4 ay içinde bitireceklerini vurguladı.

1365746078_url.jpg

Bakan Nami, Google Earth ile Basir arasındaki farkı ise şu şekilde anlattı, "Google Earth ve Wikipedia gibi batı menşeli sitelerin gerçek amaçları, diğer ülkelerin bilgilerini ele geçirerek bunun üzerinden gelir elde etmektir. Biz geliştirmekte olduğumuz Basir projesi sayesinde, bütün ülkelere İslami bakış açısıyla hizmet sunmayı amaçlıyoruz. Sitede yer vereceğimiz bilgilerle, maddi kar amacı gütmeksizin dünya halkını hakikate yaklaştırmayı hedefliyoruz."

Yorumlar
kime helal olsun. irana mi. iran kim tarihine bakın.1 kere bile gayrimüslimlerle savasmamis hep osmanlının başına gaile olmuştur . şimdi ellerinde imkan olsa turkiyeyi bir kaşık suda boğmaya çalışırlar.
Cevapla
ali
gökturk projesinden haberi olmayan cahil yorumcular adamlar yapacqgiz diyor biz gokturk le yaptik gokturk 2 bitme asamasinda biraz arasdirin
Cevapla
Misafir
helali hoş olsun valla türkiye olarak bakıp utanmaliyiz
Cevapla
Misafir
Helal olsun :)
Cevapla
muster
Aslında büyümeyi hedefleyen her ülkenin önüne koyması gereken önemli bir mesele...
Cevapla
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.