Yazılım

İşte yılın sorusu: Windows 8 iyi mi? Kötü mü olacak?

Bu yılın en büyük bombalarından birisi olacak!


Bu yıl Microsoft için gerçekten oldukça verimli ve güzel bir yıl oldu ve olmaya devam ediyor. Dünyanın en büyük şirketlerinden birisi olan Microsoft'un yepyeni işletim sistemi Windows 8 bu yılın son çeyreğinde tüketiciler için raflarındaki yerini alırken, akıllarda onlarca soru bırakıyor.

Tüketicilerin yaptığı hesaplamalara göre şöyle bir durum çıkıyor; Microsoft'un yaptığı tüm işletim sistemlerini herhangi bir cetvel üzerinde inceleyecek olursak, Windows 7'ye kadar, 1 iyi bir kötü olarak değerlendiriliyor, bu sıralamanın hiç değişmediğini iddia eden tüketiciler yeni gelecek olan Windows 8 işletim sisteminin kötü olacağı kanısındalar. Biz bu kanının tamamen gerçeği yansıtmadığını sizler için tekrar hatırlatalım istedik.


Teknolojinin kalbini yakından tutan, bu zamana kadar yaptığı araştırma ve analizlerle ön plana çıkan Gartner firması, sunduğu son raporlarında Windows 8'in dokunmatik ekranlarla oldukça uyumlu olduğunu fakat masaüstü bilgisayarlar için yine bekleneni veremeyeceğini iddia ediyor.Yapılan uzun soluklu araştırma ve analiz sonucunda Gartner araştırma direktörü Gunnar Berger, günlerce süren araştırma için şu değerlendirmeleri yaptı: Yeni işletim sistemini bir Samsung tablet üzerinden dokunmatik olarak inceleyen Berger, cihazın diğer üreticilerin kurumsal uygulamalarda aşmaya çalıştığı bazı sorunların üstesinden geldiğini söyledi.

Microsoft'un son işletim sisteminin pozitif yönlerinin de olduğunu ve hatta aşırı derecede beğendiği özelliklerinden birisine değinerek inanılmaz bir hızla açılışını tamamladığını ve Windows 7'yi bu konuda solladığını iddia ediyor. Diğer yandan Windows 8'in bütün sürücüleri otomatik olarak daha geniş bir yelpazede sunduğunu da tanıdığını da konuşmasında dile getirdi.


Ve Berger'ın yine en çok sevindiği ve memnun olduğu konulardan birisi de, gündelik hayatta artık laptop ve tableti ayrı ayrı taşımamıza gerek kalmayacağını söyledi. ARM tabanlı işlemcileriyle dikkat çekecek yeni Windows 8 tabletlerin çalıştıramayacağı programın olmayacağı biliniyor. Desktop ve Laptop bilgisayarlarımızda kullandığımız her türlü uygulamayı Windows 8'li tabletlerimiz de de çalıştırabileceğiz.Berger, "Windows 8'i kullanan bir cihazda dokunmatik özelliği yoksa nasıl bir deneyim yaşıyorsunuz?" şeklindeki bir soruya ise kısa ve net cevap veriyor: "Tek kelimeyle: Kötü."

Berger, Windows 8'de önemli menülerin ekranın dışında gizli olduğunu ve bir dokunma ile kolaylıkla çağırılabildiğini, ancak bu işin fareyle o kadar da kolay olmadığını söylüyor. Berger, Windows 8'i uzaktan yönetmenin de zor olduğunu, PC'nin yerel bilgisayardaki Windows tuşunu kabul etmediğini söylüyor.


Yorumlar
Misafir
hadi ordan sana mi kaldi windows 8 bilip bilmeden atip tutma win 7 kullanan adam win 8 e devrim der. en iyisi sen takil win8 devrim yaparken
Cevapla
Misafir
Asla ve asla Windows 8 kullanmam.Hayatımda bu kadar görsel ve performans olarak uyumsuz bir işletim sistemi görmedim.Microsoft pc ortamını mobil cihaz diye düşünüyor herhalde ki Windows 98'den bile daha kötü görsel içerikler bulunuyor.Dokunmatik ekranlarda yapılanları fare ile nasıl yapabilirim ben.Dev boyutlu yazılar,görsellikten uzak iconlar... Oyun performansında hiçbir değişim yok.Hızlı açılıp kapanacak diye maalesef Windows 8'i kullanamam...
Cevapla
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.