Yazılım

JPEG resim formatının tahtı sallantıda

BPG, JPEG'in yerini almaya hazırlanıyor.


Yirmi yıla aşkın süredir kullanılan resim formatı JPEG’in tahtı ciddi anlamda sallantıda olabilir. Fransız programcı Fabrice Bellard yıllardır kendi kategorisinde rakipsiz olan JPEG’in karşısına BPG (Better Portable Graphics) resim formatını çıkardı.

BPG formatı, dosya büyüklüğü olarak JPEG’den az alan kaplıyor. JPEG gibi basit görsel görüntüleme işlemini daha iyi sıkıştırılmış dosyalarla sunan BPG, bunu yaparken kalite açısından birkaç adım önde olmayı da başarıyor. BPG formatının JPEG’e karşı bir diğer üstünlüğü de transparan fotoğraflar oluşturabilmesidir.

HEVC sıkıştırma teknolojisini kullananBPG’nin şu an için tek handikabı sahip olduğu teknolojiler için lisans sahibi şirketlere ücret ödeyip ödemeyeceği. Bu durum haliyle BPG’nin ücretli ya da ücretsiz olacağını gösterecek.

Şu an için geliştiriciler tarafından test edilen BPG’nin sunduğu görüntü kalitesine dilerseniz BURADAN göz atabilirsiniz. 

 

Yorumlar
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.