Yazılım

Kimliğin yerini akıllı telefon alıyor!

Kimlik ve ehliyet taşıma zorunluluğu ortadan kalkıyor. Google, akıllı telefonunuzu ehliyet ve kimlik olarak kullanmanızı sağlayacak bir uygulama üzerinde çalışıyor. Tüm bilgiler, cihaz içinde bulunan bir güvenli depolama biriminde saklanacak ve gerektiğinde ekrandan gösterilebilecek.


XDA Developer’a göre Google, dijital kimliklerle ilgili önemli bir çalışma gerçekleştiriyor.

Kimliğin yerini akıllı telefon alıyor!

Şirketin IdentityCredential çerçevesinde üzerinde çalıştığı çözüm, dijital kimlikleri güvenli bir şekilde saklamayı ve görüntülemeyi vadediyor. Ayrıca yalnızca güvenli bir yonga ve düşük güç tüketen bir iletişim kanalı gerekeceğinden telefonunuzun şarjının bitmesi sorun olmayacak

Doğrulama kodu olacak

webtekno'da yer alan habere göre; Google, dijital kimlik kartınıza yetkisiz erişimi engellemek için de çalışmalar yürütüyor. Eğer cihazda özel bir güvenlik donanım birimi bulunuyorsa dinamik kimlik doğrulama kodları oluşturmak uygun bir çözüm olabilir. Eğer güvenlik donanım birimi bulunmuyorsa uzaktan kimlik doğrulama sistemi en uygun yol olacaktır.

Çalışma henüz geliştirme aşamasında 

Dijital kimliklerin henüz geliştirme aşamasında olduğunu ve en azından Android Q ile birlikte ortaya çıkmayacağını söyleyebiliriz. Bununla birlikte çok da uzakta olmayan bir gelecekte markete gittiğinizde alkol alırken yaşınızı göstermek için ya da trafik polisleri ehliyetinizi sorduğunda konuyu telefonunuzdan çözebilirsiniz.

Yorumlar
Tipitip
Tam bize göre :)
Cevapla
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.