Yazılım

Microsoft Başlat menüsünü neden kaldırdı?

Windows 8'de başlat menüsü bulunmayacak


Windows'taki başlat butonunu kullanıyor musunuz? Eğer cevabınız hayırsa, Microsoft'un kaldırma nedeni de budur demektir. Microsoft'tan Chaitanya Sareen'in yaptığı açıklamalara göre veriler başlat butonunun kullanımının azaldığını gösteriyor. Başlat butonuna alışılmışlıktan dolayı kaldırılması dramatik olsa da başlat butonunu kaldırmasının ardından Microsoft'un yeni bir şeylere ihtiyacı olacak. Eski moda menüden sonra tekrar canlandıracak, kimlik kazandıracak ve yeni bir güç sağlayacak bir tasarım sunabilecek mi?

Windows 8'de gördüğümüz kadarıyla ekran güç hissini veriyor. Tabi ki başlat butonu şimdiye kadar hep tartışmalı bir konu olmuştu. Sareen ayrıca klavyedeki başlat tuşunun da kalkacağını belirtti. Bir çok kullanıcı başlat menüsünü klavyeden kullanıyordu. Bu konudaki şikayetlere Windows 8'in bilgisayarlardan çok dokunmatik tabletler için daha uygun olduğunu belirtti.

Nereden başlayacağız?

1340997527_win8-start-screen.png

Microsoft açıkça görülüyor ki başlat tuşunu kaldırma kararı konusunda büyük bir baskı hissediyor. Özellikle bilgisayar kullanıcılarından Building Windows 8 blogundan oldukça fazla şikayet almış. Öncelikle yazılımlara ulaşmak için araç çubuğu çok iyi bir yoldu. Yeni sistemde bir çok boşluk var ancak kullanıcılar karışıklık olsun istemiyor. Zaten uygulamaların sığabileceği kadar bölme de bulunmuyor. Peki çok kullanmadığım yazılımlara nasıl ulaşacağım? Benim fikrim en iyisinin Başlat menüsü olduğu. Microsoft karakteristiğini bozmakla iyi yapmış mı bilemiyoruz.

1340997710_6.jpg

Windows 7'deyken; Masaüstü bilgisayarda çalışıyorum, Adobe Photoshop en çok kullandığım program. Başlat menüsü açıp programımı seçiyorum. Açık,basit ve çabuk..

Windows 8'de; Masaüstü bilgisayarda çalışıyorum, Adobe Photoshop en çok kullandığım program. Herhangi bir Başlat menüsü yada araç çubuğum yok. Sağ üst köşedeki Metro Start ekranını açıyorum. Photoshop programını bir çok uygulama arasından seçiyorum. Eğer program başlat bölümünde bulunmuyorsa yazılımın bulunduğu uygulama ekranını açıyorum. Sonunda buluyorum. Bunun neresi verimli yada güçlü?

1340997793_4.jpg

Acaba Microsoft yeni işletim sistemi hakkında olacak değişikliklere hazır mı? Firma eğer geleneksel başlat menüsünü değiştirdiyse en iyisinin olmasını düşünmüştür sanıyoruz.

Yorumlar
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.