Yazılım

Microsoft Bing ChatGPT ile Google’ı tahtından indirmek için hazırlıklarını tamamlıyor

Amerikalı iki teknoloji devi Microsoft ve Google, çok yakında oldukça önemli bir şekilde karşı karşıya gelecekler. Konu ise arama motoru pazarındaki payın yeniden bölüşülmesi olacak.

Microsoft Bing ChatGPT ile Google’ı tahtından indirmek için hazırlıklarını tamamlıyor

Google hem Chrome tarayıcısıyla hem de arama motoruyla dünyanın en önemli internet hizmeti şirketlerinden biri hatta belki de birincisi. Bugüne kadar her alanda olduğu gibi arama motoru pazarında da karşısına birçok rakip çıkmasına rağmen hepsini alt etmeyi başaran Google’ın işi bu defa her zamankinden daha zor.

Aslında Google’ın karşısındaki rakibi olan Bing, şirketin daha önceden çok net bir şekilde yenip yolundan çektiği bir isim. Ancak Microsoft rövanş istiyor ve bunu rövanşa da ChatGPT ile katılmayı planlıyor. Son zamanların en popüler programlarından biri olan ve yapay zeka temelli yapısı sayesinde kısa sürede 100 milyon fazla süre tarafından kullanılan ChatGPT, artık tüm kabiliyetini Bing arama motoru için kullanılacak.

Microsoft Bing ChatGPT ile Google’ı tahtından indirmek için hazırlıklarını tamamlıyor

Geçtiğimiz günlerde ortaya çıkan bilgiler, Microsoft’un ChatGPT’ye çok önemli boyutlarda yatırım yaptığını gösteriyordu. İşte bugün ortaya çıkan yeni sızıntılar, bu durumun çoktan iddia aşamasını geçtiğini gösteriyor.

Microsoft’a yakın kaynaklar tarafından verilen bilgilere göre, ChatGPT’den güç alacak olan yeni Bing Mart ayında karşımıza çıkacak. Sızıntılardan da net bir şekilde anlaşıldığı üzere, yeni Bing sürümünde kullanıcılar istedikleri zaman tek tıkla ChatGPT bölümüne geçiş yapıp burada sorularının yanıtlarını daha gerçekçi ve tek bir cevap halinde alabilecekler. Bu da Google’ın onlarca sayfada sunduğu bilgilerin tek bir paragrafa sığdırılması manasına geliyor ki, işte pazar da tam olarak bu yüzden karışacak. Bakalım önümüzdeki günler bizlere bu konuda ne gibi yenilikler getirecek.

Yorumlar
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.