Yazılım

Microsoft, Edge’yi Chrome’den daha popüler hale getirebilmek için elinden geleni yapıyor

İnternet tarayıcısı dünyasının tartışmasız bir numarası olan Google Chrome, son zamanlarda Microsoft’un hamleleriyle zorda kalmaya başladı.

Microsoft, Edge’yi Chrome’den daha popüler hale getirebilmek için elinden geleni yapıyor

Windows 10 ve 11'in kutudan çıkan varsayılan tarayıcısı olan Microsoft Edge, genelde Chrome veya başka bir tarayıcıyı indirmek için gidilen bir araç olarak kullanılıyor.

Bu durum, Microsoft'u kullanıcıların Edge'de kalmaları için daha agresif bir politika izlemeye itti. Artık Edge Canary aracılığıyla Chrome yüklemeye çalışıldığında, tarayıcının iki reklam göstermeye başladığı anlaşılıyor. Bunlardan ilki (çok küçük olan) Chrome web sitesi yüklendiğinde ekranda belirir. İkincisi ise, devasa boyutlardaki tam ekran banner olarak indirmenin başlamasıyla birlikte karşımıza çıkar.

Microsoft, Edge’yi Chrome’den daha popüler hale getirebilmek için elinden geleni yapıyor

Microsoft ayrıca Chrome'a gölge düşürmek için sözcüklerle oynamaktan da çekinmiyor. Banner, Edge'in Chrome ile aynı teknolojiyi kullandığını, ancak "Microsoft'un eklenen güveni" ile kullanıldığını bu durumun değiştiğini vurguluyor. Ancak bu "güven", bilgisayarınızın ilk açılışında reklam sağlayıcılara bağlanacağı "güven"dir. Edge'in size daha fazla "önerilen içerik" verip Bing'i zorlaması ve tıklama yapmadan bile Edge'i kaldıramamanız "güven"dir.

Ayrıca, kullanıcı tabanını artırmak için şüpheli şeyler yapan tek şirket Microsoft değil. Google da Chrome'u tanıtmak için bannerlar gösteriyor, ancak bunlar yalnızca şirketin web sitelerinde görünür. Google, Firefox web sitesine reklam enjekte etmez ve başka bir tarayıcı indirmek istediğinizde protesto da etmez. Tabi hal böyle olunca da Microsoft’un mevcut gücünü rekabet kurallarına aykırı olarak kullandığını söylemek de kaçınılmaz bir son halini alıyor.

Yorumlar
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.