Yazılım

Microsoft önümüzdeki çeyrekte önemli bir gelir bekliyor

Diğer birçok büyük teknoloji şirketi gibi Microsoft da önümüzdeki üçüncü çeyrekte 10.000 çalışanını işten çıkarma planlarını açıkladıktan sonra en kötüsüne hazırlanıyor.

Microsoft önümüzdeki çeyrekte önemli bir gelir bekliyor

Şirket ikinci çeyrekte geçen yıla göre %2 artışla 52,7 milyar dolar gelir elde etti, ki bu analistlerin beklediği 52,9 milyar dolardan birazcık daha az bir kayıp. Şirketin karı da %12 düşerek 16.4 milyar dolara geriledi ve bu eğilim yıl boyunca devam edebilir.

Sallantıdaki PC pazarına rağmen Microsoft, yıllardır bulut gelirlerini yüksek tutuyor ve bu devam edecek gibi görünüyor. Şirketin akıllı bulut işi geçen yıla göre %18 artarak 21,5 milyar dolara ulaştı. Microsoft'un kemer sıkması, şirketin ChatGPT yaratıcısı OpenAI'ye potansiyel olarak 10 milyar dolar daha yatırım yapmasını engellemedi ve bu yapay zekanın gelecekteki projelerinde önemli bir rol oynayacağının bir başka işareti. Şirket yakında Azure OpenAI hizmetine ChatGPT'yi eklemeyi planlıyor ve bildirildiğine göre bu teknolojiyi Bing'e entegre etmeyi planlıyor.

Microsoft önümüzdeki çeyrekte önemli bir gelir bekliyor

Microsoft'un Windows, Xbox ve PC donanımını içeren Daha Kişisel Bilgi İşlem bölümü, yıldan yıla %19 düşerek 14,2 milyar dolara ulaştı. Bu PC pazarındaki gerilemenin doğrudan sonucu. Şirket, üreticilere Windows gelirinin %39, Xbox içeriği ve hizmetlerinin de %12 düştüğünü söylüyor. Cihaz geliri de %39 düştü  ve Surface cihazlarının tatillerde çok fazla talep görmediği ortaya çıktı.

Investing.com kıdemli analisti Jesse Cohen, "Microsoft'un kilit Azure bulut işindeki şaşırtıcı derecede güçlü performans, bulut optimizasyonlarında daha keskin bir yavaşlamaya işaret eden endişeleri hafifletmek için yeterli" dedi. "Teknoloji yatırımcıları, Microsoft'un bulut işindeki yavaşlamanın korkulduğu kadar kötü olmadığını görünce rahatladı."

Yorumlar
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.