Yazılım

Microsoft Windows 10 S'i kaldırıyor

Microsoft'un Windows'un hafif bir sürümü olarak tasarladığı Windows 10 S'i 2019 yılından itibaren işletim sistemi içinde S Modu olarak adlandıracağı açıklandı.

Windows 10 S tarihe karışıyor

Chrome OS'e rakip olmak için tasarlanan ve RT sürümünün devamı olarak görülebilecek olan Windows 10 S, ağırlıklı olarak okullar tarafından toplu olarak satın alınan yeni bir işletim sistemi sürümü olarak üretilmişti.

Bu işletim sistemi ile ilgili karar alan Microsoft, Windows 10 S'in önümüzdeki yıldan itibaren işletim sistemi içinde S Modu olacağını açıkladı. Yani Windows 10 S isimli ayrı bir Windows sürümü olmayacak. 

Konuyla ilgili açıklama Microsoft'ta Windows ekibinin başındaki isim olan Joe Belfiore'den geldi. Bir Twitter mesajına yanıt veren Belfiore; Windows 10 S'in önümüzdeki yıldan itibaren Windows 10 içinde bir mod olacağını belirtti.

Konuyla ilgili daha fazla detay bulunmasa da Microsoft'un bu konuda bir karar aldığı anlaşılıyor.

Windows 10S özellikle ABD'de okullarda kullanılıyor ve resmi uygulama mağazası dışında program yüklemeye izin verilmiyor. Bu yönüyle geçtiğimiz yıllarda kullanıma sunulan Windows RT'ye benzeyen Windows 10 S'in kullanımı da sınırlı seviyede kaldı.

Microsoft Windows 10 S'i kaldırıyor - Resim : 1

Atılan bu adımla Windows 10S'in yaygınlığının artırılması ve özellikle kurumsal anlamda bu işletim sisteminin kullanılması amaçlanıyor.

Yorumlar
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.