Yazılım

Spectre ve Meltdown yamaları eski sürümleri yavaşlatacak

Microsoft'un yayınlayacağı güvenlik yamaları, Windows 7 ve Windows 8 sistemlerinde büyük performans düşüşlerine sebep olacak.


Microsoft; Intel, ARM ve AMD işlemcilerde önceki ay ortaya çıkarılan Spectre ve Meltdown güvenlik açıkları için güvenlik yamaları yayınladı. Şirket tarafından yapılan açıklamaya göre Windows işletim sistemiyle çalışan bazı bilgisayarların bu yamalar nedeniyle performans düşüşlüğü yaşayacak.

Microsoft, ortaya çıkan ve bilgisayarların performansında büyük kayba neden olan güvenlik açıkları için 3 Ocak tarihinde bir güvenlik yaması yayınlamıştı. Intel ise aynı güvenlik açıkları için mikro kodlarını güncellediğini açıklamıştı.

Yayınlanan bu güvenlik yamaları, Windows bilgisayarların belleğine erişim yolunu değiştiriyor . Yamalar, işlemcilerin yaşına ve kullanılan Windows sürümüne bağlı olarak kullanıcıların sistemlerinde performans düşüşlüğüne neden olacak.

En büyük performans düşüşünü Windows 7 ile Windows 8 işletim sistemleriyle çalışan ve 2015 yılı ile öncesi işlemcilere sahip bilgisayarlar yaşayacak.

Bu yavaşlama nedeniyle bilgisayarların açılma süresi uzayabilir veya yaşlı işlemci nedeniyle yavaş çalışabilir. 2016 ve sonrasında üretilen bilgisayarların yamaların yavaşlatmasından etkilenmeyeceği açıklandı.

Yorumlar
Ömer
Güncelleme yapmayız bizde yahudi windows tan
Cevapla
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.