NVIDIA, yapay zeka sayesinde paraya para demiyor!

Yapay zeka patlamasından en çok parayı kimin kazandığını merak ediyorsanız, NVIDIA’nın en son kazanç raporunda bunun cevabını bulabilirsiniz.

NVIDIA, yapay zeka sayesinde paraya para demiyor!

Şirket, ikinci çeyrekte, geçen yıl elde ettiği 6,7 milyar doların iki katından fazla artışla 13,51 milyar dolar gelir açıklayarak piyasa beklentilerini alt üst etti. Bunun da ötesinde, GAAP net gelirinde 6,18 milyar dolar elde etti; bu, 2022'nin ikinci çeyreğinde elde ettiği 656 milyon doların dokuz katıydı.

NVIDIA'nın oyun segmenti de, geçen yıla göre %22 artışla 2,49 milyar dolarlık 2. çeyrek geliri sayesinde oldukça iyi bir performans sergiledi. Çeyrek boyunca bütçe odaklı GeForce RTX 4060 GPU'yu piyasaya sürmeye başladı, oyunlar için Avatar Cloud Engine'i (ACE) duyurdu ve Diablo IV dahil 35 DLSS oyun eklendi. Ancak NVIDIA'yı yeni boyutlara taşıyan şey, yapay zeka ve veri merkezi segmentleriydi. Yalnızca bu sektörde 2023'ün ilk çeyreğine göre %141 ve bir yıl öncesine göre %171 artışla 10,32 milyar dolarlık rekor bir gelir elde edildi.

NVIDIA, yapay zeka sayesinde paraya para demiyor!

NVIDIA'nın yapay zekanın yükseleceği öngörüsü artık şirketin amiral gemisi H100 Tensor Core GPU ile karşılığını veriyor. Aynı zamanda sekiz H100 GPU'yu tek bir bilgisayara yerleştiren HGX kutusu gibi daha karmaşık sistemler de inşa ediyor. Tüm bunlar, Microsoft'un Azure segmentinde olduğu gibi, karmaşık yapay zeka modelleri oluşturmak için yoğun şekilde NVIDIA GPU teknolojisine harcama yapan üst düzey müşterilerle muazzam bir nakit akışı yaratmasına yardımcı oldu. Ayrıca şirketin özel yazılım ve uygulamalar kullanması, müşterilerin AMD gibi rakiplere geçiş yapmasını zorlaştırıyor.

Bütün bunlar mükemmel bir kar fırtınasına yol açtı. Şirket, üçüncü çeyrek için yaklaşık 16 milyar dolar gelir öngörerek daha fazlasının gelmesini bekliyor.