Yazılım

Onaltı yaşındaki dahi İPhone uygulaması geliştirdi: Summly

Summly internette arama yapmayı ve araştırmayı kolaylaştırmaya yönelik yazılan bir uygulamadır.


Summly uygulamasının çalışma şekli şöyle işliyor  otomatik olarak arama sonuçlarını, internet sayfalarını ve yeni makaleleri anlaşılır bir şekilde özetliyor ve her zaman ilgili ve kolayca değerlendirilebilecek şekilde kullanıcının işini kolaylaştırıyor.
Summly,İPhone için geliştirilen Trimit uygulama mantığıyla hemen hemen  aynı çalışma prensibiyle çalışıyor.Uzun metinleri kırparak karmaşık olan metinleri  anlaşılır sade bir hale çevirip,Twitter,Facebook veya Tumblr  gibi  sosyal sosyal ağ güncellemelerine sığacak kadar özetleyebilen  gelişmiş bir uygulamayı App Store üzerinden satışa sunulmuştu.

1324294389_summlyorta2.jpg

Uygulamayı geliştiren on altı yaşındaki Nick Frimby Limited adlı bir şirket kurdu.Nick kısa süre sonra keşfedildi ve Hong Kong'lu milyarder işadamı Li Ka Shing tarafından 250 000$ lık fon yardımında bulundu.

Şirketin adı Summly Limited olarak değiştirildi ve şirketin ilk uygulaması Summly iOS cihazları için indirmeye sunuldu. Uygulamanın arkasındaki teknoloji halen patent başvurusu aşamasında. Uygulama yapay zeka ve öğrenebilen makine tekniklerini bir araya getiriyor.

1324294457_summlyyyortaaa.jpg


Salı günü App Store üzerinden yayınlanan uygulama şimdiye kadar 17 000 kez indirildi. 70 000 makale özetlendi ve internet sitesi 110 000 tekil ziyaretçiye ulaştı. Summly sadece İngilizce metinler üzerinde uygulamayla sınırlı kalmayacak. Fransızca, Almanca, Flemenkçe, İspanyolca, Fince, İsveççe, İtalyanca gibi pek çok Avrupa dili uygulamaya eklenecek. Kısa zaman içerisinde uygulamanın Android ve web sürümü hizmete sunulacak.

Yorumlar
Turkce versiyonu olucakmi bunun yada turkce sayfalar icinde gecerlimi?
Cevapla
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.