Yazılım

Windows XP hala ayakta!

Microsoft'un yaşamına son vermek istediği Windows XP, diğer Windowsların çöküşünü izliyor.

W3Schools'un vermiş olduğu bilgilere göre Dünyadaki tüm bilgisayarların yüzde 32.8 de hala Windows XP yüklü. Windows XP kaç tane daha işletim sisteminin gidişini izler bilinmez ama şuna kadar ayakta kalmayı başardığı kesin bilinen bişey.

W3Schools tarafından alınan veriler, şirketin 7 yıl boyunca günlük dosyalarından toplanmış.Bu verilere göre Windows XP'nin 2010'nun Kasım ayında yüzde 47 ile neredeyse dünyadaki tüm bilgisayarların yarısında yüklü olduğu gözleniyor. Aynı süre içerisinde Windows 7'nin yüzde 28.5'ten yüzde 45.5'e yükselmesinde, kullanıcıların Windows 7 yüklü bilgisayarları satın alması en büyük etkenlerden birisi.

Diğer işletim sistemlerine göz attığımızda Linux yüzde 5 ile sabit kalırken, Mac OS Kasım 2010'daki yüzde 7.7'lik payını bu sene yüzde 8.8'e yükseltti. Windows Vista ise yüzde 9.5'den yüzde 5.5'e geriledi. Microsoft Windows XP Service Pack 3 için verilen desteğin 2014'ün Nisan ayına kadar devam ediceğini duyurdu.Bakalım Windows XP kaç tane daha işletim sisteminin çöküşünü izliyecek.Yorumlar
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.