Yazılım

Opera Max Türkiye kullanıcılarının beğenisine sunuldu [Video]

Büyük internet tarayıcıları arasında ayakta kalmaya devam eden Opera, mobil veri kullanımını optimize eden uygulaması Opera Max‘ı Türkiye pazarına sunduğunu açıkladı.

Opera Max Türkiye kullanıcılarının beğenisine sunuldu [Video]

Büyük internet tarayıcıları arasında ayakta kalmaya devam eden Opera, mobil veri kullanımını optimize eden uygulaması Opera Max‘ı Türkiye pazarına sunduğunu açıkladı.

Aldığımız bilgiye göre Opera Max uygulaması Android 4.0 üzeri akıllı telefon kullanıcı tarafından indirilebilecek ve kullanıcılar mobil veri kullanım süresini yüzde 50′ye kadar artırabilecek. Opera Max, teknik olarak bir sanal özel ağ (VPN) kullanıyor ve mobil cihazınıza gelen tüm veri trafiğini kendi bulutu üzerinden süzerek size yeniden sunuyor. Tabii bu sırada medya içeriklerinin kalitesinde düşüklük görülebiliyor. HTTPS bağlantılı şifrelenmiş web siteleri ve uygulamalar dışındaki, hemen her uygulamanın içeriği bu şekilde optimize edilebiliyor.

Kullanıcılar bu ücretsiz uygulama ile hangi uygulamada ne kadar veri tasarruf ettiğini görebiliyor. Aylık veri tüketimini takip edebiliyor ve dilediği uygulamaların mobil veri kullanımını kısıtlayabiliyor. Yukarıda da söylediğim gibi, Opera Max kullanmanız için Android 4.0 veya sonraki sürümleri kullanan akıllı telefonunuz veya tabletiniz olması gerekiyor. Opera daha düşük veri indirdiğiniz için pil ömrünüzün de nispeten artacağını ileri sürüyor.

1408283781_img20140817164633.jpg

Bu uygulamaların neden ücretsiz olduğuna gelecek olursak, her ne kadar resmi bir açıklama olmasa da kullanıcı verilerinin işleniyor olduğunu önemsemek gerekiyor. Geçtiğimiz günlerde Facebook Android uygulamasında gördüğüm Onavo’yu indirin bölümü de Facebook’un kullanıcıların hangi uygulamaları ne sıklığı kullandığını görmesi açısından ciddi bir değere sahip.

Eğer mobil internet kullanımında her ay sorun yaşıyor ve verilerinizin bu seviyede paylaşılmaktan çekinmiyorsanız hemen Opera Max’ı deneyebilirsiniz. İstediğiniz zaman Opera üzerinden bağlantıyı kesebileceğinizi de hatırlatırım. Opera Max uygulamasını indirmek isterseniz Google Play’e uğrayın.

Yorumlar
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.