Yazılım

OS X EL Capitan İle Gelen Tüm Yenilikler

OS X EL Capitan İle Gelen Tüm Yenilikler Haberimizde...

OS X EL Capitan İle Gelen Tüm Yenilikler

Apple dün itibariyle "Mac" cihazlarda kullandığı işletim sistemi OS X'in yeni güncellemesini yayınladı. Bu yeni güncelleme ile beraber Yosemite'ye elveda derken El Capitan'a hoşgeldin diyoruz...

1443709610_os-x-el-capitan-roundup-560bd4cc30328.jpg

Diğer OS X'lere göre daha kolay bir yapı ile karşımıza çıkacak olan OS X El Capitan'a geçişler ücretsiz olacak. Peki Apple'ın bu yeni işletim sisteminde getirdiği yenilikler neler? Bir göz atalım...

1443709909_desktop2.jpg
Öncelikle bu yeni sürüme Mac bilgisayarlarında Yosemite sürümünü çalıştırabilen kullanıcılar hiçbir şekilde, kasma, donma sorunları ile ilgili bir tereddütleri olmadan geçebilirler.

1443710094_os-x-el-capitan-thumb.jpg
Apple'ın belli iPad'lere getirdiği ekranı ikiye bölerek iki ayrı uygulama kullanma özelliği olan Split View, El Capitan'da da karşımıza çıkıyor. Yine iPad'de olduğu gibi desteklenen uygulamalar yan yana çalıştırılabiliyor.

1443710381_mission-control.jpg

El Capitan ile gelen bir diğer yenilik ise Mission Control penceresi. Daha önceki sürümlerde de bulunan bu pencere yeniden tasarlanarak El Capitan'a entegre edildi. Bu yeni düzenlemeler sayesinde bu ekranda bulunan karmaşık görüntü de giderilmiş oldu.

1443710516_callout-cursor-os-x-el-capitan.png
Bir diğer yenilik ise farenin imleçini bulmaya yönelik oldu. Bazen ekranda kaybolan bu imleç artık ufak hareketler sayesinde kolayca gözünüzün önünde belirecek.

1443710758_31620539.jpg
El Capitan'da bir yenilik ise Mail uygulamasında yapıldı. Kullanımın kolaylaşması için Mac'lerdeki Mail uygulaması iOS cihazlardaki uygulamaya oldukaç benzetildi ve kaydırarak maili silme gibi özellikler bu yeni güncelleme ile Mail uygulamasındaki yerini aldı.

1443710930_os-x-el-capitan.jpg
Apple ayrıca El Capitan uygulaması ile birlikte fotoğraftlarınızı düzenlemeye yarayan 3.parti uygulamalara da el uzattı. Artık bu uygulamalar Mac'iniz ile tam uyumlu bir şekilde çalışabilecek.

1443711137_capitan-notes.png
Notlar uygulaması da iPhone ve iPad'lerde olduğu gibi Mac'lerde de yenilenen bir diğer uygulama. Notlar'daki güncelleme daha çok iCloud üzerine yapıldı. Artık Notlar uygulaması iPhone ve iPad'ler ile beraber oldukça senkorize bir biçimde çalışabilecek.

1443711569_apple-os-x-10.11-el-capitan-13-1280x855-1.jpg
Tabii ki OS X'in entegre olarak gelen varsayılan internet tarayıcısı Safari'de bu güncellemeden kendine büyük bir pay kaptı. 3.kullanıcıya direkt hitap eden bu yenilikler sayesinde artık Safari size sık ziyaret ettiğiniz sayfaları daha göze çarpan bir yer olan tarayıcının en üstünde gösterecek, onlarca sekme arasından rahatsız edici bir sesli video, reklam gibi multimedyalar oynatıldığı zaman tek tuş ile bu sekmelerde sesi kısmanıza yardımcı olacak ve Apple TV ile senkorize bir biçimde çalışabilecek.

1443711749_apple-osx-el-capitan-maps.jpg
El Capitan'da Haritalar uygulaması da tıpkı iOS'da olduğu gibi güncellendi. Bu güncelleme sayesinde toplu taşıma araçları da Haritalar uygulamasına entegre edildi. Bunun yanında iPhone'unuzdan başlattığınız bir rotayı Mac'inizden de takip etmeniz artık mümkün oldu.

1443712003_maxresdefault.jpg
Bütün bunların yanında tabii ki performans güncellemeleri ve bazı cihazlar için optimizeler ve iyileştirmeler ile gelen bu yeni güncellemeyi bugün itibariyle App Store üzerinden indirerek Mac'inizi güncelleyebilir, bu yeni özellikleri siz de bilgisayarınızda kullanabilirsiniz.

Yorumlar
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.