Rus hackerlar ABD'yi içten çökertmeye çalışıyor!

ABD Dışişleri Bakanlığı, bir bilgisayar korsanının tutuklanmasına yol açan bilgiler için 10 milyon dolara kadar ödül vereceğini duyurdu.

Rus hackerlar ABD'yi içten çökertmeye çalışıyor!

Pazartesi günü, Adalet Bakanlığı, kötü şöhretli Hive, LockBit ve Babuk fidye yazılımı çeteleriyle bağlantıları olan bir Rus vatandaşı ve ikamet eden Mikhail Pavlovich Matveev'e karşı suç duyurusunda bulundu. Matveev'in 2020 gibi erken bir tarihte başlayarak, ABD kolluk kuvvetlerini ve sağlık kuruluşlarını birçok kez hedef aldığı iddia edildi.

Örneğin, Nisan 2021'de, Washington DC'deki Metropolitan Polis Departmanının bilgisayar sistemlerini kilitleyen bir Babuk fidye yazılımı saldırısıyla bağlantılı olduğu söyleniyor. Geçen mayıs ayında, çevrimiçi takma adları Wazawaka, Uhodiransomwar, m1x ve Boriselcin olan Matveev'in New Jersey'de bir sağlık STK'sını hedef alan bir Hive fidye yazılımı saldırısına karıştığı iddia edildi.

Rus hackerlar ABD'yi içten çökertmeye çalışıyor!

Ayrı bir gelişmede, Hazine Bakanlığı Yabancı Varlıkları Kontrol Ofisi, Matveev'e yönelik yaptırımları açıkladı. "Matveev, yasa dışı faaliyetleri hakkında sesini yükseltti. Medya röportajlarında siber suçları hakkında fikir verdi, çevrimiçi suçlulara istismar kodunu ifşa etti ve Rusya'ya sadık kalması koşuluyla yasadışı faaliyetlerine yerel makamlar tarafından müsamaha gösterileceğini belirtti."

Matveev'in bağlı olduğu iddia edilen fidye yazılımı çeteleri arasında LockBit, en aktif ve yıkıcı olanlardan biri. 2022'nin sonları itibarıyla grubun kötü amaçlı yazılımı, Türkiye'deki bir Holiday Inn oteli de dahil olmak üzere en az 1.400 kurbanın bilgisayar sistemlerine bulaştı. Adalet Bakanlığı'na göre, çetenin üyeleri en az 75 milyon dolar fidye ödemesi aldı. Güvenlik araştırmacıları kısa süre önce LockBit'in yakın zamanda Mac bilgisayarları hedef almaya başladığını gösteren kanıtlar buldu.