Yazılım

Sahte patentler Google' ı çok kızdırdı

Google, sahte patentler ile Android' e saldırıyorlar diyerek, Apple ve Microsoft hakkında şok sözler söyledi.


Google' ın Android mobil işletim sisteminin başarıları arttıkça, bir takım patent olayları ve polemikler de aynı şekilde arttıyor.

Apple, Oracle ve Microsoft' un Android ile ilgili olarak Google' a açtıkları davalara yönelik Google tarafından bir cevap geldi. Google' ın huku bölümü müdürü David Drummond, bize sahte patent yoluyla düşmanca ve organize bir şekilde saldırıyorlar dedi.

Drummong, Blog' u üzerinden yaptığı açıklamada şunlar söyledi; "Teknoloji sektöründe 20 yıldan fazla süredir çalışıyorum. Microsoft ve Apple her zaman birbirinin boğazını sıkmıştır, ancak ikisi beraber yatağa girdiğinde nelerin döndüğünü merak ediyorsunuz. Android'in başarısı, Microsoft, Oracle, Apple ve diğer şirketlerin sahte patentler yoluyla organize bir kampanya yürütmelerine yol açtı."

Ayrıca Apple, Microsoft ve Oracle' ın Novell' den yüzlerce patent alan konsorsiyumun bir parçası olduklarını söyleyen Drummond, Microsoft ve Apple' ın Nortel' in patentlerini kazanmak içinde bir başka konsorsiyuma da katıldığını belirtti.

Drummond' a göre Google' a ortak bir saldırı söz konusu. Oracle zaten Java' nın Android' de kullanılmasıyla ilgili bir dava açmıştı. Microsoft' da Samsung' dan her Android cebi için 15 dolar patent ücreti istemiş. Apple ile Samsung ve HTC arasındaki patent davalarıda hala sürüyor.

Yorumlar
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.