Yazılım

Siri'den gelen 'Cehennemin kapıları açılacak' cevabı şaşırttı!

Siri yine verdiği ilginç cevapla iPhone kullanıcılarını şaşırttı.

Siri'den gelen 'Cehennemin kapıları açılacak' cevabı şaşırttı!

Apple'ın geliştirdiği ve genelde gurur duyduğu sesli asistan uygulaması Siri'nin önceki hatalarını bilmeyeniniz yoktur. Siri geçtiğimiz günlerde verdiği bir cevapla yine hem şaşırttı hem korkuttu. Siri 'ye 'What is 27 July 2014?' sorusu sorulduğunda, karşımıza çıkan 'Opening Gates of Hades' cevabı şaşırtıyor. Türkçe'ye çevirdiğimizde 'Temmuz 27 2014 tarihi nedir?' diye sorduğunuzda 'Cehennemin Kapıları açılacak' yazısı cevap olarak karşınıza çıkıyor. Apple forumlarında en çok tartışılan konu haline gelen 'Cehennemin kapıları açılacak' başlığı için birbirinden ilginç yorumlar bulunuyor.

1389404452_img20140111033002.jpg

27 Temmuz 2014 tarihi farklı dinlerde kutsal tarihlere denk geliyor ve bu sebeple karşımıza çıkıyor olabilir. Örneğin bu tarih, Çin takviminde 'Hayalet Ayı' (Chinese Ghost Month) olarak bilinen zamana denk geliyor. Çin inanışına göre Yılın 7. Ayı (temmuz ayı) içerisinde ilk hilalin görüldüğü gün 'Hayalet ayı' başlıyor.Çin efsanesine göre Cennet ve cehennem kapıları bu ayda açılıyor. Aynı tarih yani '27 Temmuz 2014' İslam dünyasında Ramazan bayramının Arefe gününe denk geliyor. İslam inancına göre Ramazan bayramında 'Cennet kapıları açılır, cehennem kapıları kapanır ve şeytanlar zincire vurulur'.

1389404482_img20140111032950.jpg

Yine aynı tarihin 'Arbor Day' (arbor latince ağaç anlamına geliyor) olarak bilinen zamana denk gelmesi sebebiyle Siri'de karşılaşılan bu cevap Apple kullanıcılarını şaşırtmış görünüyor. Siri için 3 dinde (İslamiyet, Hristiyanlık, Musevilik) kıyamet habercisi olarak kabul edilen Deccal benzetmesi yapanlar da var. Apple tarafından bu ilginç konu ile ilgili herhangi bir açıklama gelmiş değil.

Yorumlar
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.