Yazılım

Siri'ye bir rakipte LG'den!

LG kendine özel kişisel asistanı Q Voice'i tanıttı.


Kişisel asistan Siri ile birlikte akıllı telefonlarda başlayan furya son hız devam ediyor. En son Samsung ve Google'da kendi kişisel asistanlarını kullanıcılara duyurmuştu. Şimdi ise LG firması sesli kişisel asistan işine gireceğini duyurdu. LG, Q Voice yani Quick Voice adlı sistemini tanıttı. Güney Kore'de şu anda işlevsel halde ve Siri gibi birçok işlevi yerine getirebiliyor.

Yeni asistanın özellikleri arasında Siri'de olduğu gibi mesaj yazmak, kişi listenizdeki birini aramak, alarm kurmak, borsayı kontrol etmek ve bunun benzeri örnekler bulunuyor.

1343153389_lg-renames-quick-voice-tool-q-voice-with-english-version-set-for-earlynlyes0.jpg

Servisin diğer bölgelerde ise ne zaman kullanılabilir olacağı hakkında LG, net bir tarih vermedi ancak 2013 yılının ilk yarısında kesin olarak İngilizce destekli Q Voice'in kullanılabilir durumda olacağını söyledi. Şu anda Quick Voice olarak adlandırılan servisin adının Q Voice olarak değiştirileceği de söyleniyor.

Diğer sistemlere göre LG'nin sistemi biraz farklı çalışıyor. Q Voice, belli ihtimalleri değerlendirerek en iyi cevabı bulmaya çalışıyor yani sorduğunuz soru bir süre değerlendirmeye alınıyor denebilir. Siri ve S Voice gibi kişisel asistanlar ise soruların yanıtlarını belli kelimeleri veritabanında aratarak buluyor.

Firmaya göre bu sayede kullanıcılar çok daha doğal, doğru, isabetli ve eğlenceli yanıtlar alabilecek.

Yorumlar
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.