Siri'ye göre en iyi telefon hangisi?

Siri'ye en iyi telefon hangisi diye soruldu bakın ne cevap verdi.

Siri'ye göre en iyi telefon hangisi?

Apple'ın iPhone 4S'in en önemli özelliklerinden birisi hiç şüphesiz Siri uygulamasına sahip olması. Siri uygulaması bir nevi yapay zeka olarak tarif edebileceğimiz bir uygulama. Bu uygulama sahibinin akıllı bir akıllı bir rehberi olarak çalışıyor. Siri uygulaması, hemen hemen her türlü soruya cevap verebiliyor. Siri'ye en iyi telefon hangisi sorulduğunda ise verdiği cevap son derece ilginç oldu.

1336747725_nokia-lumia-900-best.jpg

Siri'ye en iyi telefon hangisi sorusuna kendi veri tabanından cevap bulamadı ve Siri, internet üzerinden arama yaparak elde ettiği sonucu söyledi. Peki neydi bu sonuç?

Siri'nin internetten elde ettiği verilerle sorulan bu soruya en iyi akıllı telefon kullanıcı oylarına göre Nokia Lumia 900'dür cevabını verdi ve bu cevap oldukça şaşırttı.

Peki nedir Siri ve nasıl kullanılır?

iPhone 4S'in Anasayfa butonuna 2 adet bip sesi duyana kadar basılı tutarsanız Siri sizi dinlemeye başlayacaktır. Konuşmayı bitirmek için mikrofon ikonuna dokunmanız yeterli. Ayrıca ekran açıkken telefonu kulağınıza yaklaştırınca yine 2 adet bip sesi duyduğumuzda da Siri ile konuşabiliriz. Siri, kulaklık ve bluetooth ile de kullanılabilir.

Siz konuşmayı bitirdikten sonra Siri, sesi yorumlayıp ekrana sizin söylediğinizi yazar ve bunu yorumlayıp bir aksiyon almaya çalışır. Bu arada eğer Siri ek bir bilgi isterse onu da size soracak cevap vermenizi bekleyecektir.

Siri ile karşınızda bir kişi varmış gibi konuşabilirsiniz. Kalıplı cümleler ile konuşmaya gerek yoktur. Şunu da belirtmek gerekiyor ki şu an Siri'nin desteklediği diller; ingilizce, fransızca ve almanca dillerini destekliyor. 2012 itibariyle bu dillerin artacağı ifade ediliyor.

iPhone 4S'i alır almaz Siri'yi aktif hale getirdikten (Settings > General > Siri) hemen sonra hemen kullanmaya başlayabilirsiniz. Siri sizin her konuşmanızda sesinizin özelliklerini analiz ederek aksanınızı kaydedip sonra daha rahat anlamak için kendini geliştirir. Siri, sizin telefon rehberiniz, ajandanız gibi kişisel bilgilerinizi de kullanarak oradaki bilgilerden bahsettiğinizi de anlayabilmektedir (Örneğin; "call Burcin" gibi).

Tüm bu Siri özelliklerinden sonra bu kadar özelliğin "Türkçe" desteklenmediğini söylemek keyif bozucu maalesef. Doğrusu zaten sadece 3 dil desteklediği için bir çok dil mahrum bu özellikten. Fakat yine de ingilizce de olsa Siri'yi kullanmanın keyif verici olacağını düşünüyorum.