Yazılım

Skype konuşmalarınızı kaydediyor!

Skype konuşmalarınızın kayıtlı kalmaması için neler yapabilirsiniz.


Bildiğiniz gibi Microsoft,15 Mart'ta Messenger uygulamasını kapatıp yerini Skype'ı kullandırmayı düşünüyor.

Ancak ESET Kıdemli Araştırma Uzmanı Righard Zwienenberg, Skype 'de kullanıcı mesaj ve bilgilerinin hem fiziksel hem de bulut ortamında saklandığı uyarısında bulundu ve veri sızmasını önlemek için Skype'nin internet kafe gibi ortamlarda ya da başkasının bilgisayarında kullanılmamasını tavsiye etti.

Zwienenberg, önlem olarak mesajlaşmayı bitirdikten sonra 'Clear History-Geçmişi Temizle' düğmesine tıklanmasını tavsiye etti.

1358582566_hero-desktop-windows.png

Mesajlaşma ve görüntülü konuşma imkanı sunan Skype'yi inceleyen ESET Kıdemli Araştırma Uzmanı Righard Zwienenberg, ürünün kullanışlı bir iletişim yolu sağladığını ancak iletişim detaylarının birkaç yerde saklandığına ve uzun süre silinmediğini söyledi.

Zwienenberg, bu konuda şunları söyledi: 'Skype'yi başkasının bilgilsayarında ya da internet kafe gibi ortamlarda kullanıyorsanız, verilerin sızması gündeme gelebilir. Geçmiş iletişim bilgileri, sizin makineniz ve bulutun dışında üçüncü bir sisteme transfer edilebilir. Skype kullanmayı sonlandırdığınızda, bu gizli yerde saklanan bilgiler silinmiyor ve sonra da, nereye bakacağını bilen kişiler, gönderdiğiniz mesajları ya da kiminle konuştuğunuz gibi bilgileri inceleyebiliyor.'

Zwienenberg'e buna çara olarak ise eğer kendi sisteminiz dışında başka bilgisayarlarda Skype kullanıyorsanız, Skype'ı kapatmadan önce geçmiş bilgilerinizi ve içerik detaylarınızı silebilirsiniz. 'Araçlar' menüsü içinde bulunan 'Seçenekler' kısmında geçmişin nasıl tutulmasını istediğinizi ayarlayabilirsiniz. Buradaki 'Gizlilik Seçenekleri' bölümünde yer alan 'Clear History-Geçmişi Temizle' düğmesiyle, hassas bütün verileriniz yerel olarak saklanan gizli yerlerden silinecek ve gizliliğiniz daha iyi sağlanacaktır dedi.

Yorumlar
Misafir
samsung telefondan geçmiş nasıl siliniyor bulamıyorum
Cevapla
Telefondan nasil silinecek ileti gecmisi
Cevapla
facebbok konusma ozelliginde skype la calisiyor.o zaman o konusmalarda kayit altina alliniyor mu??!
Cevapla
Misafir
Facebook'ta her şey zaten kayıt altında...
Cevapla
Oguz
Teşekkürler oldukça bilgilendirici bir yazı.
Cevapla
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.