Yazılım

Süper bilgisayarların tercihi Linux!

Yeni istatistiklere göre Linux süper bilgisayarların kralı.

Süper bilgisayarların tercihi Linux!

Linux işletim sistemi, masaüstü bilgisayarlarda hala beklenen seviyeye ulaşamadı. Ancak süper bilgisayarlar alanında resmen tek başına lider durumda. Windows bile Linux'ı bu alanda geçemiyor. Süper bilgisayarların yüzde 94'ünün Linux kullanıldığı ise son yayınlanan istatistiklerde belirtiliyor.

Yeni gelen raporlara göre, dünyanın en güçlü süper bilgisayarından 462'si Linux ile çalışıyor. Top500'ün her ay yayınladığı raporlardan alınan bilgilere göre, geri kalan kısım ise yine Linux ve BSD'nin uzantılarını kullanıyor. Aynı listede Windows ise oldukça gerilerde görünüyor. 500 süper bilgisayarın yalnızca 3'ünde Windows işletim sistemi mevcut. Üstelik o bilgisayarlar da Windows HPC Server 2008'le kısıtlanmış.

1353133205_148052127.jpg.png

Linux yükselmeye son hızla devam ediyor ve bu durum pek değişecek gibi görünmüyor. Linux oldukça hızlı ve son ölçümlerde, 17,59 petaflop'a ulaştığı saptandı. Linux'un ücretsiz olması da lider olmasının diğer nedenlerinden biri.

Yorumlar
hakan= heaven5656@gmail.com
Linuxu tek geçerim. Evdeki bilgisayara Linux ve windows kurulu kendim için linux kullanıyorum evdeki diğer kişiler windows kullanıyor Bu sekilde çok kullanışlı.
Cevapla
Misafir
dizustumde hem windows hem pardus var. linux tabanli pardus bir dk icinde kullanima hazir duruma gelirken abartmiyorum windowsun kullanilabilir duruma gelmesi bes dakikadan asagi olmuyor.
Cevapla
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.