Yazılım

Telefonu dinleme cihazı yapan casus yazılım!

Eş ve arkadaşlarını dinletmek isteyen müşterilerinin telefonlarına yazılım yükleyerek dinleme cihazına çevirdiler.

Telefonu dinleme cihazı yapan casus yazılım!

Bilişim Suçlarla Mücadele ekipleri 13 kişiyi cep telefonlarına yazılım yükleyerek dinleme cihazına dönüştürdükleri gerekçesi ile tutukladı. Eş ve arkadaşlarını dinletmek isteyen ve aralarında sanat, siyaset ve iş dünyasından isimlerin de bulunduğu müşterilerinin telefonlarına yazılım yükleyerek dinleme cihazına çevirdikleri iddia ediliyor.

1334079467_haber-116193.jpg

Gizli dinleme sistemleri oluşturan şebekelere yönelik Ekipler 8 ay önce, takip başlattı. Planlı bir çalışmanın ardından, başta İstanbul'un çeşitli semtleri olmak üzere Hatay ve Antalya'da bazı adreslere yönelik eş zamanlı operasyon düzenlendi.  Yapılan operasyonlarda, suç örgütünün lideri olduğu ileri sürülen Tolga K'nın da aralarında bulunduğu 13 kişi gözaltına alındı.

Yapılan operasyonda, çok sayıda dijital malzeme ele geçirildi. Şüphelilerin, hazırladıkları yazılımları kendilerine getirilen cep telefonlarına yükledikleri ortaya çıktı.

1334080769_resim2362962.jpg

Suç çetesi, bir dinleme cihazı haline getirdikleri telefonu müşterilerine satıyordu ve müşteriler cep telefonlarını hediye bahanesiyle dinlemek istediği arkadaş veya eşlerine veriyordu. Dinleme cihazına dönüşen telefon arandığı zaman dinlemek isteyen kişinin de telefonu da çalıyordu ve konuşmaları dinliyordu.

Şüphelilerin, dinleme yazılımlı cep telefonlarını aralarında sanatçı, siyasetçi ve iş adamlarının da bulunduğu kişilere ve evli çiftlere sattıkları iddia edildi.

Yorumlar
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.