Yazılım

Telegram yasaklandı!

Rusya'nın başkenti Moskova'da bir mahkeme, mesajlaşma uygulaması Telegram'ın yasaklanması kararını aldı. 

Telegram'a yasak geldi!

Rusya'nın başkenti Moskova'da bir mahkeme Rusya'da mesajlaşma uygulaması Telegram'ın yasaklanması kararını aldı. Rusya Federal Bilgi Teknolojileri ve Kitle İletişimi Denetleme Kurumu'nun, uygulamayı şikayet etmesi üzerine mahkeme, bu kararı aldığını açıkladı. 

Mesajlaşma uygulamasının şifre kodlarını Rusya Federal Güvenlik Servisi'yle  paylaşmadığı için Telegram mahkemeye verilmişti. Telegram'ın kurucusu Pavel Durov, gizlilik yasası uyarınca şifre kodlarını istihbarat teşkilatına vermenin anayasanın ihlali olacağını söyleyerek bu kararı kınadı.

Rus güvenlik birimleri ise, 'potansiyel teröristler'e erişmeleri gerektiği gerekçesiyle mesajlaşma uygulamasına erişim hakkı talep ediyor. Mahkemenin Telegram'a koyduğu yasağın, birkaç hafta içinde, temyiz süreci tamamlanınca yürürlüğe gitmesi bekleniyor.

Telegram özellikle siyasi aktivistler arasında popüler ama istihbarat birimleri, cihatçıların da uygulamayı kullandığını iddia edilmekte. Rusya'nın istihbarat örgütü Federal Güvenlik Servisi FSB, 2017 yılı Eylül ayında Telegram'dan şifreleri istemişti. 

Yorumlar
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.