Yazılım

Türkiye’de bir ilk Turkcell’den geldi: Akıllı Otomobil Platformu

Akıllı otomobillerin yolu artık Turkcell’den geçiyor.


Turkcell, yeni bir hizmete imza attı ve araca entegre internet bağlantısı sayesinde sürücü ile araç ekosisteminin iletişimde kalmasını sağlayan Türkiye’nin ilk Akıllı Otomobil Platformu’nu tanıttı. Turkcell Akıllı Otomobil Platformu, ilk olarak farklı hedef kitlelere hitap eden Subaru ve Volvo marka otomobillerle sunuluyor.

Akıllı Otomobil Platformu zengin içerik yelpazesi ile sürücülere daha keyifli ve kolay bir sürüş sağlıyor. Turkcell Kurumsal Pazarlama ve Satıştan Sorumlu Genel Müdür Yardımcısı Selen Kocabaş  ve Turkcell Kurumsal Pazarlamadan Sorumlu Genel Müdür Yardımcısı Yiğit Kulabaş’ın ev sahipliğinde gerçekleştirilen basın toplantısında bu hizmet tanıtıldı.

Turkcell Akıllı Otomobil Platformu, araç içindeki “infotainment” (bilgi-eğlence) ekranının internete bağlı şekilde çalışmasına olanak tanırken mevcut internet ve sürüş deneyimini de artırıyor. Veri toplama, veri yönetimi ve raporlama-analiz olarak üç kolda çalışan sistem, bu yapısıyla pek çok farklı özelliği platform üzerinde hayata geçirebiliyor.

1405076804_akilli-otomobil-ekran.jpg

Sistem, Turkcell GSM şebekesi üzerinden veri alıp göndererek sürücünün ihtiyaç duyduğu içeriği araca taşıyor. Platformun sağladığı imkânlar, bilgi, eğlence ve yol yardımı olmak üzere üç ana başlıkta toplanıyor.

Turkcell Akıllı Otomobil Platformu sayesinde, tüm Türkiye’de, trafik durum bilgisini kullanarak trafikte zaman kaybının önüne geçiyor. Araç içindeki ekrandan alternatif rotaları seçerek, zamanın yanında enerjiden de tasarruf etmek mümkün.

Şehir hayatında sürücü açısından önemli sıkıntı yaratan park ihtiyacı, Turkcell Akıllı Otomobil Platformu sayesinde kolaylıkla çözülüyor. Sistem ekranından en yakındaki otoparklar ve saat bazlı kullanım fiyatları görüntülenebiliyor. Seçilen otopark, kayıtlı numarasından aranarak boş yer olup olmadığını da öğrenme olanağı bulunuyor.

Sistemde tüm Türkiye’de yalnızca otoparklar değil, eczane ve akaryakıt istasyonları da kayıtlı. Gerektiğinde nöbetçi eczaneleri aracın ekranından bulmak ve navigasyonla kolayca ulaşmak mümkün.

Turkcell’in akıllı platformu, otomobiller arası adres tarifi ile yolculuk esnasında bulmak ya da ulaşılmak istenen konum bilgisi, başka bir otomobile gönderilerek adres tarif etme sorunundan kolayca kurtulmak mümkün oluyor. Turkcell Akıllı Otomobil Platformu kullanan diğer aracın plakası girilerek araçlar arası lokasyon paylaşımı da yapılabiliyor.  

Turkcell Akıllı Otomobil Platformu, Garanti Bankası uygulamasıyla tüm Türkiye’de, bulunulan yere en yakın Garanti şubesini ya da ATM’yi tespit edip navigasyonla kolayca ulaşılabiliyor. Garanti Bankası uygulaması aynı zamanda aracın ekranından güncel piyasa verilerine anında erişimi de sağlıyor.

Turkcell Akıllı Otomobil Platformu sayesinde yol yardımı gerektiğinde, ekran üzerindeki tuşa basarak yol yardım merkezi harekete geçirilebiliyor. Bu tuş aynı zamanda aracın konum bilgisini merkeze ilettiğinden bulunulan yeri tarif etmeye de gerek kalmıyor.

Aracında dilediği şarkıyı dilediği zaman dinlemek isteyenler, milyonlarca şarkının yer aldığı Fizy uygulamasıyla müzik dinleyebiliyor Ayrıca gün içinde çoğu kez saatler süren yolculuklar yapmak zorunda kalan sürücüler, hızlı gelişen haber gündeminden uzak kalmaması için gazetelerden güncel haber içeriklerini aracın ekranında görüntülüyor.

Platformun entegre edildiği araçlarda zamanı verimli kullanmak için birçok başka seçenek de bulunuyor. “Infotainment” ekranı internete bağlı olduğundan, gerektiğinde internetten istenen bilgiyi bulduktan sonra yola devam etmek ya da entegre uygulama üzerinden Facebook durumunu güncellemek ve tweet atmak mümkün.

Arka kısımda Akıllı Otmobil Platformu'nun infografiğini inceleyebilirsiniz.


1405076873_akilli-otomobil-platformu-infografik.png

Yorumlar
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.