Türkler'den ilk adli tıp mobil uygulaması

Türkiye'nin ilk yazılımı SAFT, SignalSec tarafından geliştirildi.

Türkler'den ilk adli tıp mobil uygulaması

Adli bilişim uzmanlarına özel olarak geliştirilen Türkiye'nin ilk yazılımı SAFT, SignalSec tarafından geliştirildi. SAFT, mobil cihaz analizleri ve incelemeleri yapılmasına imkan veriyor ve her türlü adli olay sonrasında, soruşturmaların aydınlatılmasında kullanılacak bulguların mobil cihaz üzerinde toplanmasını sağlıyor.

SAFT ekibinin başında olan iki isim ise Facebook'taki birçok güvenlik açığını bulan yazılım geliştiricisi ve güvenlik uzmanı İbrahim Baliç ile Adobe, IBM, Microsoft ve HTC gibi teknoloji devlerinin yazılımlarında tespit ettiği açıklarla küresel alanda tanınan bir güvenlik uzmanı olan Celil Ünüver oldu. Ekipte bulunan Ünüver aynı zamanda Türkiye'nin ilk hacker konferansı olan NOPcon'u düzenleyen kişi.

1365491344_light-logo.pngAdli bilişim uzmanlarına dijital ortamda çok büyük kolaylık sağlayacak özelliklerle donatılan SAFT, adli bir olayın aydınlatılması aşamasında şüpheli veya zanlı olan kişi veya kişilerin mobil cihazlarındaki bilgileri analiz ediyor.

SAFT, ayrıca mobil uygulama, uzmanların kullandığı cihaza veri aktarımını yaptıktan sonra, tek bir tuşa basılmasıyla ortaya bir adli bilişim raporu çıkarıyor.

1 Mart'tan itibaren mobil dünyasına sunuldu ve dünyanın dört bir yanındaki yazılım geliştiricileri, SAFT indirilebilir hale gelir gelmez uygulamayı denemeye başladı. Ayrıca geliştiricisi SignalSec, uygulamanın hayata geçtiği ilk hafta için İngiltere ve Hindistan'da birer üniversiteden işbirliği teklifi aldı.

SAFT, Android ve Windows Phone işletim sistemleri için kullanılmaya hazır.

SAFT buradan indirilebilir.