Yazılım

Ubuntu nedir?

Ubuntuyu merak edenler haberimize bir gözatsın.

Ubuntu nedir?

Ubuntu, Linux tabanlı özgür ve ücretsiz bir işletim sistemidir. Ubuntu'nun hedefi, bilgisayar kullanıcılarına kullanımı ve kurulumu oldukça kolay, güncel ve güvenli bir işletim sistemi sunmaktır. Ubuntu, 20 milyonu aşkın kullanıcısıyla dünyanın en yaygın masaüstü Linux dağıtımıdır.

Ubuntu, herkesin özgürce kullanabildiği; yayınlamakta, kopyalamakta ve kodlarını değiştirip geliştirebilmekte özgür olduğu yazılımlardan oluşur. Bunların çoğunluğu GNU Genel Kamu Lisansı ile güvence altına alınmış, özgür yazılım / açık kaynak yazılımlardır.

1360398943_ubuntulogo-100024892-large.jpg

Ubuntu Güney Afrika'lı girişimci Mark Shuttleworth'e ait Canonical Ltd.'nin sponsorluğunda geliştirilmektedir. Canonical, Ubuntu'yu bireysel ve kurumsal tüm kullanıcılara tamamen ücretsiz olarak sunmakta, teknik destek isteyen kuruluşlara destek hizmeti vererek gelir elde etmeyi amaçlamaktadır. Canonical Ubuntu'yu açık kaynak kodlu ve özgür yazılım olarak sunduğu için, dünya çapında bu işletim sistemini kullanan ve geliştiren gönüllü kullanıcıları sayesinde, tüm bir işletim sistemini tek başına geliştirmek zorunda kalmaz. Tüm Linux katkıcılarının yaptığı geliştirmeler, onu temel alan Ubuntu'yu da doğrudan geliştirir.

Ubuntu, Canonical Ltd. ve Mark Shuttleworth tarafından finanse edilmektedir. Mark Shuttleworth, 8 Temmuz 2005'te, Ubuntu'nun uzun vadede geleceğinin korunması ve gelişiminin sürdürülebilmesi için Ubuntu Vakfı'nı kurmuştur ve başlangıç fonu olarak 10 milyon dolarlık bir bağışında bulunmuştur.

Ubuntu'nun altı ayda bir yeni sürümünü yayınlanmaktadır. Canonical, iki yılda bir yayınlanan LTS (Uzun Süreli Destek, Long Term Support) sürümlerine, hem masaüstü için hem de sunucu ortamlarında 5 yıl boyunca güncelleme desteği sunmaktadır. Ara sürümler için ise 18 ay boyunca güvenlik yamaları, geliştirmeleri ve yazılım güncelleştirmeleri desteği sunulmaktadır.

Canonical; Ubuntu, Ubuntu Server, Ubuntu TV ve Ubuntu Phone dışında ubuntu-benzeri Kubuntu, Edubuntu sürümlerini desteklemekte ayrıca Xubuntu, Ubuntu Studio ve Mythbuntu türevlerinin de gelişimine katkı sunmaktadır.

Ubuntu sözcüğü, Zulu dilinde "insanlık" demektir, aynı zamanda "başkalarına karşı merhametli, şefkatli, iyiliksever" olmak gibi insani değerlerin temel alındığı bir dünya görüşüdür. Buradan hareketle Ubuntu, İnsanlık için Linux (Linux For Human Beings) sloganını kullanır.

Ubuntu hayranları takvimlerinizi işaretleyin! Canonical, popüler açık kaynak kodlu işletim sistemi Ubuntu ile çalışan ilk cihazını Ekim ayında resmen tanıtacağını duyurdu. Yani Ubuntu mobil işletim sistemi ile çalışan akıllı telefon Ekim ayında kullanıcıları ile buluşacak.

Canonical firmasının kurucusu Mark Shuttleworth, bir röportajında, Ubuntu ile çalışan akıllı telefonun ABD'de Ekim ayında kullanıcılarla buluşacağını söyledi. Ancak çıkacak telefonlar hakkında detay vermedi.

Yorumlar
turgay
bende arkadasa katiliyorum burda linux üzerinde daha çok haber ve konu olmasini bende çok isterim linux taninmasi acisindan
Cevapla
Misafir
Linux hakkinda daha çok yazi isterük...
Cevapla
Gerçi şu aralar steam de güzel oyunlar türedi ama inşallah devamı gelir
Cevapla
Sinan
Sayfalarinda Gnu/Linux'a yer verdiği için Admine teşekkür ediyor ve devamini bekliyoruz. Bir ara Android ve Linux arasindaki bağlantiyi da kitlelere anlatirsa ne kadar güzel olur :)
Cevapla
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.