Yazılım

WhatsApp tehlikeli mi?

WhatsApp'a Kanada ve Hollanda tarafından özel hayatın gizliliğini ihlal ettiği gerekçesiyle suçlama geldi.

WhatsApp tehlikeli mi?

Akıllı telefonlarda çevirim içi mesajlaşma hizmeti sunan akıllı telefon Whatsapp uygulaması Kanada ve Hollanda tarafından özel hayatın gizliliğini ihlal ettiği gerekçesiyle suçlama geldi.

Kanada Özel Hayatı Koruma Komisyonu (OPC) ve Hollanda Veri Koruma Kurumu (CBP) yaptığı açıklamada; Whatsapp'ın, kullanıcıların telefon rehberindeki tüm numaralara erişebildiği ve bilgileri elinde tuttuğu için, özel hayatın gizliliği kanununun ihlal edildiği gerekçesiyle soruşturma başlatıldığını ve bu soruşturma neticesinde birtakım bulgulara ulaşıldığını söyledi.

1359479563_whatsapp.jpg

Whatsapp uygulaması kullanıcının telefon rehberindeki diğer Whatsapp kullanıcılarını belirlemek için kullanıcının kişi listesine ulaşıyor. Böylelikle program, Whatsapp kullanmayan numaraları da kayıt altına almış oluyor.

Bu uygulama sadece IOS 6 işletim sisteminde, kişiler manuel ekleniyor ve tüm rehberin otomatik olarak kayıt altına alınması engellenebiliyor. Fakat diğer akıllı telefon ve işletim sistemlerinde, durum böyle değil. Program, Whatsapp uygulamasını kullanmayan diğer kişilerin bilgilerini silmiyor ve elinde tutabiliyor.

Daha öncede, şifresiz Wi-Fi bağlantısı üzerinde yollanan Whatsapp iletilerinin şifrelenmediğini ve şifrelenmeyen mesajların rahatlıkla ele geçirilebileceğini OPC ve CBP soruşturmanın başında belirtmişti. Bunun üzerine Whatsapp Eylül ayından itibaren gönderilen mesajları şifrelemeye başlamıştı ve Aralık sonunda, programın bir günde 18 milyar mesaj barajına ulaştığı belirtilmişti.

Yorumlar
Oda bişeymi rehberi alıp başkası aradığında direk arayıp bulan programlar var. Bizim millette vayy ne programmış diye rehberini gönderip duruyor sonrada, program sahipleri tutup numaraları firmalara satıyor, tanımadığın numaralardan reklam msjları gelip duruyor.
Cevapla
zaten hiç sevmemiştim.bir gün biri iphoneden numaramı istedi ad soyad rehber varmış gibi buldu.işte bu bilgilere sahip olma hakkını vermezken edinen yazılımlardan biridir bu saçma program.
Cevapla
Sanki cia peşimizde ne kadar önemli bi dava
Cevapla
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.