Yazılım

Win 8 ve OS X Lion işlevleri karşı karşıya!

Windows 8 ve yeni OS X Lion hakkında artık birçok şey biliyoruz


Windows 8 ve yeni OS X Lion hakkında artık birçok şey biliyoruz. İşte işlev işlev Windows 8 ve Lion!

Apple Cupertino kampüsünde Ekim ayında yapılan 'Back to the Mac' adlı etkinlikte OS X Lion ilk kez dünyaya gösterilmişti. Steve Jobs, Lion'a eklenen özelliklerde iPad'in başarısının çok büyük olduğunu söylemişti. Geçtiğimiz günlerde gerçekleştirilen D9'da ise Windows 8, Microsoft Windows başkanı Steve Steve Sinofsky tarafından tanıtıldı ve bu işletim sisteminin de daha küçük form faktöre yönelik Windows Phone 7'den oldukça etkilendiği ortaya çıktı.

Lion ve Windows 8, dokunmatik ara yüzleri yoğun bir şekilde kullanıyor, ancak galerimizde göreceğiniz gibi büyük bir farkları var. Bu arada, ikisi de tam ekran uygulamalara, bir uygulama mağazasına ve uygulamalar arasında dolaşmaya has yeni özelliklere sahip.

Microsoft ve Apple'ın tablet stratejilerinin arasında önemli bir fark var. Apple, tablet ve telefon işletim sistemlerini bir araya getirip masaüstünü ayrı tutmayı düşünürken, Microsoft; tabletler ve masaüstü PC'ler için tek bir işletim sistemi oluşturup, cepleri şimdilik ayrı tutmayı planlıyor. Diğer önemli bir nokta ise OS X Lion'un yakında çıkacakken, Windows 8'in önümüzdeki seneden önce çıkmayacak olması.


Lion'un mobil benzeri kullanıcı ara yüzü

OS X Lion'un iPhone'dan esinlenen yüzü LaunchPad'i çalıştırdığınızda ortaya çıkıyor. Bu sayede iPad veya iPhone'un giriş ekranının neredeyse aynısı olan bir ekran elde ediyorsunuz. iOS'da olduğu gibi simgeleri birbirinin üzerine sürükleyerek klasör oluşturmanız, uygulamaları Launchpad'in istediğiniz yerine sürüklemeniz mümkün.


Windows 8'in mobil benzeri kullanıcı ara yüzü

Windows 8, Lion'a göre mobil işletim sistemi Windows Phone 7'den daha çok etkilenmiş. WP7'deki metro ara yüzünü kullanan işletim sisteminde 'canlı döşemeler' sayesinde uygulamalara ve bilgiye hızlıca erişmek mümkün hale geliyor. Ancak tanıtımda gösterildiği gibi Windows 7 benzeri bir ara yüz elde etmek de mümkün. Microsoft'un bu rotayı izlemesinin nedeni ise, iş kullanıcılarını Apple'dan daha çok düşünüyor olması ve iş kullanıcılarının birincil olarak masaüstü PC'leri kullanması.


Windows 8'in dokunmatik desteği

OS Lion ve Windows 8'in her ikisi de daha iyi çoklu dokunmatik desteğine sahip olduğunu iddia ediyor. Ancak aslında Windows 8 dokunmatik ekranları gerçekten desteklerken Lion, ekranızı bir giriş cihazı olarak kullanmanıza izin vermiyor ve bunun yerine touchpad desteği üzerinde duruyor. Windows 8, klavyesiz tabletler için ekran klavyelerini destekliyor.Lion'ın dokunmatik hareket desteği

OS X Snow Leopard, touchpad'ler yoluyla iyi bir hareket desteği sunuyor. Lion'da ise dokunmatik tecrübesinin daha direkt ve doğal olacağı, sayfa ve resim yakınlaşma özeliklerinin sunulacağı ve tam ekran kaydırma özelliğinin ve fazlasının ekleneceği söyleniyor.
Yorumlar
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.