Yazılım

Winamp'ın popülerliği nasıl bitti?

Yıllar öncesinin popüler MP3 çaları şimdi neden ilgi görmüyor?


Winamp, bu sene 15. yaşını kutluyor ama bir zamanların popüler media playeri unutulmak üzere. Peki mp3 çalar ve medya yöneticisi, popüler günlerinden sonra nasıl unutulmaya yüz tuttu? Gelin buna hep birlikte bakalım.

1990'ların sonlarında Media Player ve RealPlayer'dan farklı çok fazla alternatifin bulunmadığı bir dönemde Winamp, diğerlerinin sunmadığı çalma listesi, özel arayüzler, görsel efektler gibi özellikler ile kullanıcılarına değişik alternatifler sunuyordu. Ayrıca kurulum dosyasının boyutu da diğerlerinden küçük boyuttaydı.

1341038941_winamp37994.jpg

O dönemlerde Winamp, MP3'leri kullanma, CD'den müzik kopyalama, yönetim ve depolama anlamında oldukça güçlü bir yazılım haline gelmişti. Winamp'ın ücretli sürümü ise 10 dolardı. Yazılım ücretsiz sürümündeki özellikler ücretli sürümüne göre çokta farklı değildi. Buna rağmen şirket, e-posta çeklerinden ayda 100.000 dolar kazanıyordu. Winamp'ın başarısı AOL firmasının ilgisini çekti ve AOL, 1999'da Winamp'ı 80 ile 100 milyon dolar ile bünyesine kattı.

Winamp'ı AOL'ün satın almasından sonra yaptığı yönetim hataları sonrasında Winamp geriledi ve daha sonra çıkan iTunes karşısında zayıf kaldı. Winamp'ın baş geliştiricisi Justin Frankel bu konuyla ilgili yaptığı açıklamasında, AOL'ün her zaman şirket içi politikalar içinde boğulduğunu ve bu nedenle hiçbir işi bitiremediğini söyledi.

Yorumlar
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.