Yazılım

Windows 10 kullanıcı sayısı açıklandı

Microsoft’un yaklaşık olarak 4.5 yıl önce kullanıma sunduğu Windows 10 işletim sistemi 1 milyar aktif kullanıcıya ulaştı.

Windows 10 kullanıcı sayısı açıklandı

Teknoloji ve yazılım dünyasının önde gelen isimlerinden biri olan Microsoft, PC tarafındaki işletim sistemi pazarını tekelinde bulunduruyor.

Bugün satışa sunulan PC modellerinin pek çoğu Microsoft’un işletim sistemi Windows ile geliyor. Bu durumun temel nedeni hali hazırda pazarda yer alan 3. parti programların tamamının Windows ile uyumlu olması.

Aynı durum oyunlar için de geçerli. Günümüzde PC için çıkan bütün oyunlarda Windows desteği bulunuyor. Fakat aynı şeyi MacOS, Linux ya da diğer bir işletim sistemi için söylemek mümkün değil.

Windows 10 kullanıcı sayısı açıklandı - Resim : 1

Windows 10 kullanıcı sayısı açıklandı

Microsoft en güncel Windows sürümü olan Windows 10’u 2015 yılında kullanıma sunmuştu. 29 Temmuz 2015 yılında aktif olarak kullanılmaya başlayan Windows 10, geçtiğimiz gün itibariyle 1 milyar aktif cihaz barajını aşmayı başardı.

Microsoft konu ile ilgili son açıklamayı geçtiğimiz yılın Mayıs ayında yapmıştı. Bu açıklamada 800 milyonluk aktif cihazın olduğu belirtilmişti. Görünen o ki geçen süre zarfında Windows 10’u aktif olarak kullanan cihaz sayısı 200 milyon artarak 1 milyarı geçmiş.

Windows 10’un bu kadar kısa bir süre içerisinde aktif cihaz sayısını 200 milyon arttırmasının temel nedeni ise Windows 7’ye olan desteğin sonlandırılması.

Hatırlanacağı üzere Microsoft kısa süre önce Windows 7’ye olan desteğini sonlandıracağını açıklamış ve kullanıcılara Windows 10’a geçiş yapmaları konusunda çağrıda bulunmuştu. Görünen o ki Microsoft’un Windows 10 çağrısı hayli işe yaramış.

Yorumlar
Bahadir Ömer Hamamcioglu1967
Microsoft Windows 8.1 e hiç ses çıkarmıyor. Windows 7 kullanıcısı sayısını yüzde 25 olarak belirlemiş. Windows 8.1 yüzdesi belli değil??? Windows 8.1 Windows 10 nün ön kopyası gibi.
Cevapla
Bahadir Ömer Hamamcioglu 1967
Windows 10 kurulumu yaparken önünüze çıkan " ürün anahtarım yok" kisimina geldiğinizde dizüstü bilgisayar inizin kasasının altındaki Windows 7 home veya Pro anahtarı ni yazın Windows 10 Home veya Pro kurulsun. Uzun ömürlü Windows 10 Home veya Pro nuz olsun.... toplama PC de bu işlem geçersiz dir
Cevapla
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.