Fransa Huawei yerine Nokia ve Ericsson ile anlaştı

ABD’nin baskısı sonuç buldu ve Fransa 'da Orange tarafından kurulacak 5G altyapısı için Huawei yerine Nokia ve Ericsson ile anlaşıldı.

Fransa Huawei yerine Nokia ve Ericsson ile anlaştı

ABD hükümetinin müttefiklerine yaptığı Huawei baskısı kısmen de olsa işe yaradı. Bilindiği üzere Çinli üretici mobil veri pazarında yüzde 30’luk bir paya sahip. Pek çok ülkenin 5G alt yapısını inşa eden Huawei, Trump hükümetini tedirgin etmeye başlamıştı. Bu bağlamda ABD müttefiklerine 5G için Huawei dışında şirketlerle anlaşmalarını talep etti.

Fransa Huawei yerine Nokia ve Ericsson ile anlaştı

Japonya, Avusturya gibi ülkeler bu çağrıya kulak verirken, İngiltere Huawei ısrarından geri adım atmadı. Hatırlanacağı üzere Huawei ve İngiltere arasındaki anlaşma geçtiğimiz hafta resmiyet kazanmıştı. İngiliz yetkililer Çinli üreticinin 5G konusunda en yakın rakiplerinden bile birkaç yıl ileride olduğuna dikkat çekmişlerdi.

Fransa Huawei yerine Nokia ve Ericsson ile anlaştı - Resim : 1

Fransa tercihini Nokia ve Ericsson’dan yana kullandı

Buna rağmen Fransa 5G alt yapısı için Huawei’ye en büyük alternatif olan Finli Nokia ve İsveçli Ericsson ile el sıkışma kararı aldı. Ülkedeki 5G altyapısını kuracak olan Orange, Nokia ve Ericsson ile anlaştığını duyurdu. 

Genel olarak bakıldığında Huawei’nin ekipmanları Nokia ve Ericsson’dan daha ucuz değil. Fakat daha ileri bir teknolojiye sahip. Yine de Nokia ve Ericsson’un da küresel pazarda Huawei’nin ardından 2 ve 3. sırada yer aldığını hatırlatmak gerekiyor. 4. sırada ise bir diğer Çinli üretici ZTE yer alıyor.

Elbette Fransa’nın bu kararında ABD baskısının önemli bir rolü olduğunu inkar edemeyiz. Çünkü mevcut şartlarda Nokia ve Ericsson alt yapısının, Huawei alt yapısına göre artı bir yönü bulunmuyor.

Temel iddia: Huawei casusluk yapıyor

Özellikle ABD'nin uzun yıllardır arkasında durduğu iddiaların başında Huawei ve diğer bazı Çin merkezli markaların ağ altyapılarında casusluk yaptıkları yönünde. 5G altyapıları için de benzer iddialar ortaya atılıyor. Bu yüzden birçok ABD kamu kuruluşunda Huwaei ve ZTE gibi markaların ürünlerini kullanmak yasaklanmış durumda. Ayrıca geçen yılın Mayıs ayında çıkan bir krizde ABD'li şirketlerin Çin merkezli markalarla işbirliği yapmasına yasak getirilmişti. Bu yasaktan en çok etkilenen marka yine Huawei olmuştu. Bu sorunun halen devam ettiğini de belirtelim.