Yazılım

Windows 11, bir türlü kapanmayan programlara kesin çözüm getiriyor

Windows kullanıcılarının en büyük sıkıntılarından biri olan donup kapanmayan programlar, Windows 11’in yeni özelliğiyle tarihe karışacak.

Windows 11, bir türlü kapanmayan programlara kesin çözüm getiriyor

Windows 11, kullanıcıların kullanılamaz hale gelen bir uygulamayı kapatmak için çok daha uygun ve hızlı bir yöntem sunabilir. Genellikle bir uygulama çalışmayı durdurduğunda ve kullanılamaz hale geldiğinde, kapatmanın standart yolu Görev Yöneticisi'ne gitmektir. Ancak, bir duyum kanalı tarafından keşfedilen ve Twitter'da vurgulanan Windows 11'deki (hala test aşamasında) gizli bir değişiklikte, Microsoft işlemlerin görev çubuğu aracılığıyla sonlandırılmasına izin vermeye karar veriyor gibi görünüyor.

Kullanıcının yapması gereken tek şey, görev çubuğunda yanıt vermeyen uygulamaya sağ tıklayıp açılan menüden 'Görevi sonlandır' seçeneğini seçmek. Bunun anlamı bir sorunlu uygulamayı, masaüstünde doğrudan iki tıklama ile çözebileceksiniz. Normal şartlar altında kapatılması gereken uygulamayı bulmak için çalışan işlemlerin listesinde arama yapmak yerine Görev Yöneticisi'ni açmak, uygulamayı bulmak, üzerine tıklamak ve ardından 'Görevi sonlandır'ı tıklamak gerekir.

Windows 11, bir türlü kapanmayan programlara kesin çözüm getiriyor

Bu özellik henüz test aşamasında olduğundan, önizleme sürümlerinin hepsinin Windows 11'in yayınlanan sürümüne dahil edilmesi garanti değil. Sızıntı, bu tür potansiyel gelen özellikleri aramak için kullanışlı olan bir Windows yapılandırma aracı olan ViVeTool'u kullanarak gizli seçeneği keşfetti. Şu anda seçenek henüz çalışmıyor, ancak saklı olduğundan bunun şaşırtıcı olmadığını belirtmek gerekiyor.

Umarız yakın gelecekte, önizleme sürümünde görev çubuğu aracılığıyla erişilebilen yeni 'Görevi sonlandır' seçeneğini tamamen etkinleştirilmiş olarak görebiliriz. Windows 11'in son önizleme sürümünde, Microsoft, Snap Düzenleri'ne bir dizi değişiklik yaparak başka yerlerde de çalışmalarını sürdürüyor.

Yorumlar
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.