Yazılım

Windows 11’in artması beklenirken, yükseliş Windows 10’dan geldi.

Microsoft’un tüm stratejisi, Windows 11’in kullanıcı sayısını arttırmaya yönelik olsa da işler pek Amerikalı teknoloji devinin istediği gibi ilerlemiyor.

Windows 11’in artması beklenirken, yükseliş Windows 10’dan geldi.

Statcounter, her ayın başında yayınladığı raporlarında işletim sistemi piyasa değişiklikleri hakkında son bilgileri sunuyor. Aslında bu sektörde aylık takibe çok da elverişli değil. Nitekim işletim sistemi dünyasında aylık bazda büyük hareketlerin olması pek olası bir durum değil. Ancak yine de ufak artışlar bile, trendin ne yönde olduğunu görmek açısından son derece önemli.

Ancak aslında Şubat 2023 dönemine baktığımız zaman bu durum için bir istisna teşkil edildiğini anlıyoruz. Microsoft, Ocak 2023'te Windows 7 ve 8.1'i son kez güncelleme desteği vererek sona erdirdi ve bu, daha fazla şirketin bilgisayarlarını Windows 10'a yükseltmesiyle sonuçlandı ve pazar payını %68,86'dan Şubat 2023'te %73,25'e yükseltti.

Windows 11’in artması beklenirken, yükseliş Windows 10’dan geldi.

Bu Microsoft için gerçekten oldukça can sıkıcı bir durum. Nitekim şirketin Windows 7 ve Windows 8.1 işletim sistemlerinde olan desteği kesmesinin arkasında yatan temel sebep, yeni işletim sistemi sürümü olan Windows 11’e olan talebi arttırmaktı.

Bununla birlikte kullanıcılar, Windows 11’in güncelleme için pek çok kriter talep etmesini göz önünde bulundurarak tercihlerini Windows 10’dan yana kullandı. Aslında bu çok da anlamsız bir hareket değil. Öyle ki Windows 10, Microsoft’un son yıllarda piyasaya sürdüğü en sorunsuz ve en popüler işletim sistemleri sıralamasında ilk basamaklarda yer alıyor.

Yorumlar
Emin İpek
Windows 11 için üst seviye donanım gerekiyor. 10. Nesi ve üzeri işlemci gerekiyor. Şu anda gayet güzel çalışan 3. Nesil I7 işlemcili bilgisayarımı Windows 11 için niye değiştireyim? Hem de bu ekonomik zorluklar içinde. Şimdiye kadar çıkan Windows sürümleri eski işlemcilere izin veriyordu. Windows 11'in ise çıtayı yükseğe loyması pazar payını düşürdü haliyle. Bir de, kullanıcıların, sorunları çözülene dek yeni sürümlerden uzak durduğunu da düşünürsek, Windows 11 uzun süre yaygınlaşamaz.
Cevapla
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.