Yazılım

Windows 7 pazar payını artırmaya devam ediyor

Windows 8'e rağmen ekosisteminin yarısına Windows 7 hükmediyor.

Windows 7 pazar payını artırmaya devam ediyor

Netmarketshare, masaüstü işletim sistemi pazar payını ortaya koyan raporunu kamuoyuyla paylaştı. Masaüstü işletim sistemi pazarında Windows'un ezici üstünlüğü devam ederken, platform son olarak kullanım oranını %90.99 seviyesine yükseltti. Mac OS'un kullanım oranı %7.39, Linux ise %1.62'lik pazar payı yakalamayı başardı.

Masaüstü işletim sistemi pazarının büyük bölümünü elinde bulunduran Windows tarafına göz attığımızda, destek son bulmasına rağmen XP'nin %25.27gibi dikkat çeken bir orana sahip olduğunu görüyoruz. Bir önceki ay açıklanan rakamlarda ise XP'nin kullanım oranı %27.69 olarak kaydedilmişti. 

Halihazırda en popüler sürüm olan Windows 7 yükselişini devam ettiriyor. Bir önceki ay %48.77 kullanım oranı yakalayan Windows 7 bir ay sonra açıklanan rakamlarda ise bu oranı %50.06 seviyesine yükselttiğini görüyoruz.

1401770298_windows-market-share-may-2014.png

Windows 8 tarafı az da olsa yükselişini sürdüren bir diğer sürüm oldu. Son olarak yakalanan kullanım oranı %12.64 olurken, bu oran geçtiğimiz ay %12.24 olarak kaydedilmişti. Burada en fazla artışın Windows 8.1'de olduğunu görüyoruz. Zira en güncel sürüm Windows 8'i geride bırakmış görünüyor.

Geçtiğimiz ay pazar payı %2.99 olan Vista sürümünde düşüş söz konusu, son açıklanan verilerde bu oran %2.90 seviyesine gerilediğini görüyoruz. 

Yorumlar
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.