Yazılım

Windows 8, oyun dünyasının korkulu rüyası!

Steam'in kurucusuna göre Windows 8 bir felaket!


Gabe Newell, 13 yıl Microsoft için çalıştıktan sonra 1996 yılında istifa ederek Valve adlı oyun firmasını kurdu. Daha sonra Half Life serisini oyunseverlere kazandıran Newell genelde sert çıkışları ve sivri dili ile tanınıyor. Newell daha önce de Xbox Live servisini tren enkazına benzetmiş ve PlayStation 3 için de ağır eleştirilerde bulunmuştu. Ayrıca Newell, internet üzerinden oyun satın alma servisi ve milyonlarca kullanıcısı ile sektörün öncüsü konumunda olan Steam'in de kurucusu.

Gabe Newell, Seattle'daki bir konferansta dijital oyunların geleceği ile ilgili yaptığı bir konuşmada, Windows 8 işletim sistemi bilgisayar dünyası için tam anlamıyla bir felakete yol açacak ve bazı üst seviye donanım üreticileri pazarı terk etmek zorunda kalacak dedi.

1343481621_nwl400160475660950124a296edaa.jpg

Bu noktada Linux'un en doğru alternatif olacağını düşünen Newell, Steam üzerindeki binlerce oyunun Linux işletim sistemli bilgisayarlarla uyumlu hale getirilmesi için çalıştıklarını dile getirdi. Ünlü Warcraft serisinin yapımcı firması Blizzard'ın CEO'su Rob Pardo da Newell ile aynı görüşte.

Windows 8′in içinde bir uygulama mağazası barındırması sektörün bu tepkisine yol açıyor. Windows 8 ile birlikte yazılım ve oyun satın alma işlemleri için başka servislere ihtiyaç kalmıyor. Newell  ayrıca geçtiğimiz 25 yıla klavye ve fare'nin hakim olduğunu ama önümüzdeki 10 yıla dokunmatik teknolojilerin hakim olacağını da belirtti.

Yorumlar
Misafir
geç uyandınız ama gerçekten çok geç uyandınız oyun platformu windows değil linux olmalıydı.
Cevapla
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.