Yazılım

Windows 8 yeni ekran teknolojisi Retina Display'i destekleyecek!

Microsoft'un yeni çıkaracağı işletim sistemi Windows 8 Retina Display teknolojisini destekleyecek!

Windows 8 yeni ekran teknolojisi Retina Display'i destekleyecek!

Dünya'nın en çok kullanılan işletim sistemlerini üreten Microsoft firması, 2012'nin sonlarına doğru çıkaracağı Windows 8 final sürümünde bir yenilik ile gelecek. Bu yenilik ise Retina Display, yüksek çözünürlüklü ekran teknolojisine oladan desteği olarak karşımıza çıkacak.

Hepimizin çok yakından tanıdığı Windows 8'in Developer Preview sürümünden sonra karşımıza çıkan Tüketici Önizleme, yanı Consumer Preview sürümü geçtiğimiz haftalarda Dünya Mobil Kongresi MWC 2012'de tanıtılmıştı. Tanıtılan yeni önizleme sürümü ile birlikte daha önceleri haberini verdiğimiz metro arayüzü yoğun bir şekilde bir kez daha karşımıza çıktı. Windows 8 metro arayüzü ve dokunmatiğe olan hassas tasarımının yanında bizleri Retina Display teknolojisi desteğiyle karşılayacak.Peki Retina Display teknolojisinin iç yüzü nedir?

Ekranlarda İnç başına düşen piksel sayısı arttıkça görüntüde elde ettiğimiz pürüssüzlük de o kadar artacaktır. 300 PPI'dan  sonra ve ondan yukarısını insanın gözünün algılayamadığı ekranlar olarak karşımıza çıkıyor, Retina Display. Buna kısacası çok yüksek kalitede görüntü sunuluyor diyebiliriz.  Windows 8 tam bu sırada devreye girerek piksel sayısının artmasına bağlı olarak işletim sistemine düşen yük de artıyor. Retina Display teknolojisinin kullanıldığı sistemlerde bu yük işletim sisteminin desteğine bakıyor. Windows 8 bu konuda oldukça iddaalı gibi görünüyor.

Microsoft firması yeni arayüzde sunacağı özellikler üzerinde halen çalışıyor, ve metro arayüzün gelişmelerini henüz tamamlamış değil. Kullanıcıların karşısına çıkartacağı arayüzü son derece hatasız ve müthiş bir performans sunacak şekle getirmeye uğraşan firma bu süreç içerisinde yeniliklerine bir yenisini daha ekledi.

1332412163_windows8retina21332406476.jpg
Bu da Windows 8 metro arayüzünde ekrandaki ufak yazıları seçmek için parmağımızın ucuyla dokunduğumuzda yazılar belirli oranda ekranın köşesinde büyüteç tutulmuş gibi belirecek. Bu sayede dokunduğumuz ufak yazıları rahatlıkla görüp seçebileceğiz.

Windows 8'in final sürümünün yılın sonuna doğru resmen çıkacağı belirtiliyor, en çok merak edilen konulardan birisi de, yeni Windows 8'in dokunmatik ekranlarda vereceği performans deneyimi.

Yorumlar
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.