Yazılım

Windows XP tarih mi oluyor?

Araştırmalara göre hangi Windows sürümü yükselişte?

Windows XP tarih mi oluyor?

Microsoft'un efsanevi işletim sistemi Windows XP, 10 yıldan fazla bir süredir bu pazarda ve PC pazarında büyük hakimiyet sağladı.  XP o kadar çok tutuldu ki yeni nesil Windows sürümlerine geçit vermedi. Ancak eski işletim sistemi yavaş yavaş kullanıcı tabanını kaybetmeye başlamıştı. XP işletim sistemi, ilk olarak yüzde 50'inin altına düşmüştü. Son ölçümlerde ise geriledi ve yüzde 40 oranının da altına indi.

Bu araştırma NET Applications tarafından yapıldı ve ölçümlere göre PC pazarında Windows işletim sistemlerinin yüzde 91.45 payı bulunuyor. Aynı araştırmada Mac OS yüzde 7.3, Linux yüzde 1.25 pazar payında seyrediyor. Geçen ayın araştırmasına göre Windows yüzde 0.22 gerilerken, Mac OS yüzde 0.14 artış gösterdi.

1354487009_windows.png

Araştırmada Windows sistemlerinin kendi arasında geçen yarışa baktığımızda ise lider olarak yüzde 44 pazar payı ile Windows 7, ardından yüzde 39 ile Windows XP'yi görüyoruz. Windows Vista yüzde 5'lik gibi bir payı halen elinde tutuyor. Vista'yı Windows 8 yüzde 1.09 pazar payı ile takip ediyor.

Windows PC satışlarında son aylarda yaşanan düşüş işletim sistemlerini de etkilemiş görünüyor. Tek artış Windows 8 sürümünde oldu.

Yorumlar
XP
Xp candır can
Cevapla
Misafir
pardus killaniyorum, allah kahretsin bedava ya.
Cevapla
acar2227
lisansli xp var. ancak windowsun diger surumlerine ceviremiyoruz. zamaninda para verdik aldik simdi elimizdemi patlayacak.
Cevapla
Rasit
favorim her zaman xp. xp klasiktir ya candir :D w8 pek icimi acmadi sahsen
Cevapla
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.