Yazılım

Windows’un yeni özelliğinin arkasında 28 yıllık bir emek olduğu anlaşıldı

Dünyanın en popüler masaüstü işletim sistemi Windows, dosya gezginine sekme getirebilmek için ilk hamleyi yapmasının üzerinden tam 28 yıl geçmiş.

Windows’un yeni özelliğinin arkasında 28 yıllık bir emek olduğu anlaşıldı

Microsoft’u Microsoft yapan en önemi ürün konumundaki Windows, artık bilgisayar dünyasının tartışmasız bir numarası. Uzun dönemdir bu konumunu kimselere kaptırmayan işletim sisteminin önümüzdeki yıllarda da benzer durumda olmasına kesin gözüyle bakılıyor.

Ancak Windows 11 için aynı şeyi söylemek pek de mümkün değil. Gelen araştırma verilerine göre hala Windows 10 hegemonyasın ağır bastığını ve Windows 11’in beklenen pazar payının çok gerisinde kaldığını görüyoruz. İşte bu durumu tersine çevirebilmek için harekete geçen Microsoft, ilk adımını neredeyse 28 yıl önce attığı dosya gezgini sekmesi özelliğini kullanıma sundu. Peki 28 sene önce ne olmuştu?

Windows’un yeni özelliğinin arkasında 28 yıllık bir emek olduğu anlaşıldı

Amerikalı teknoloji devine yakın kaynaklar tarafından servis edilen bilgilere göre, Microsoft dosya gezgininde birden fazla sekme oluşturma özelliğine ilk olarak Windows 95 işletim sisteminde yer vermiş. Birçok beta çalışmasına yer bulan ve kararlı sürüme çıkacağına kesin gözüyle bakılan bu özellik, sonrasında bir anda rafa kaldırılınca yeniden gündeme gelmesi içinse neredeyse 28 sene beklenilmesi gerekmiş.

İşte geçtiğimiz günlerde servis edilen yeni bir güncelleme paketi sayesinde artık Windows 11 kullanıcıları, dosya gezginini kullanmak için her defasında yeni bir pencere açmakla uğraşmayacaklar. Öte yandan Windows 11 kullanımını önemli ölçüde arttıracak olan bu yeniliğin Windows 10 kullanıcıları için servis edilip edilmeyeceği ise şimdilik belirsizliğini koruyor.

Yorumlar
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.