Yandex Panaroma ile caddelerde gezin! -Videolu Anlatım

Yandex Panaroma ile birlikte sokaklarda caddelerde 3D olarak gezebilirsiniz!

Yandex Panaroma ile caddelerde gezin! -Videolu Anlatım

Ülkemizde son zamanlarda faaliyetlerini arttıran Yandex, haritalarıyla birlikte göz doldurmaya başlamıştı. Google'ın yapamadığını yapıp ülkemizde İstanbul başta olmak üzere Ankara ve İzmir'de 3D canlı olarak sokaklarda gezebiliyoruz. Bu haberimizde sizlere Yandex Panaromanın kullanımını videolu ve sesli bir şekilde sunmaya çalıştık.

Panaroma nedir?

Panorama, kullanıcılara şehir içinde sanal olarak gezinti yapma, daha önce hiç gitmedikleri yerleri görme ve yabancı yerlerde yollarını daha kolay bulma fırsatı veren bir web servisidir.

Yandex, İstanbul ve Ankara’nın belli başlı sokak ve caddelerinin fotoğraflarını çekerek bunları “panorama” denilen geniş açılı görüntülere dönüştürdü. Panoramalarda bu iki şehrin eski tarihi semtlerinden modern caddelerine kadar görülecek tüm önemli yerlerinin görüntüleri bulunabilir. Bazıları deniz yönünden çekilen panoramik görüntülerde, Marmara Denizi’nden Karadeniz’e kadar uzanan ve Dolmabahçe Sarayı ve Kız Kulesi gibi tarihi eserlerin olduğu İstanbul Boğazı kıyıları da yer almaktadır.

Panoramada kullanılan fotoğrafların çekimi genellikle araçtan yapılır. Gelişmiş pusula ve GPS ekipmanıyla donatılmış aracın çatısına, çekim çözünürlüğü en az 10 megapiksel olan birkaç adet kameranın daire olarak yerleştirilip eşzamanlı çalışmasını sağlayacak özel bir cihaz konur. Araç belirli bir rotadan yavaş yavaş ilerlerken tüm kameralar 20-50 metre aralıklarla aynı anda fotoğraf çekerler. Tarihi semtlerden veya dar sokaklardan geçerken fotoğraflar daha sık çekilir, tarihi ya da coğrafi önemi olmayan alanlarda ise çekim yapılan noktalar arasındaki uzaklık 50 metreye dek artabilir.

1336149271_carist.png

Panoramadaki görüntülerin daha kaliteli olmasını sağlamak için çekimler, hava güneşli ve trafik serbest olduğu zaman yapılır. Bu nedenle fotoğrafçılarımız genellikle güneşli günlerde, yolların boş olduğu sabahın erken saatlerinde çalışırlar. Ankara’daki çekimler 28 Temmuz - 31 Ağustos arasında, İstanbul’daki çekimler ise 30 Mayıs - 21 Ağustos 2011 arasında, yani bütün 2011 yazı boyunca yapılmıştır.

Yandex Haritalar Panaroma kullanımı Videolu Anlatım (720p HD kalitesinde izleyin)