Yazılım

Yandex'in başı Türkiye haritası ile dertte!

Genel Kurmay Başkanlığı Yandex hakkında suç duyurusnda bulundu.


Rusya merkezli Yandex, Türkiye pazarına bir yıl hızlı bir giriş yaptı. Geçtiğimiz günlerde Türkiye'de ki 1. yılını kutlayan Yandex'in Haritalar uygulaması başını yaktı. Genelkurmay Başkanlığı'nı harekete geçiren uygulamada bulunan panoramik görüntülerin bazılarının askeri birliklerin bulunduğu yerleri gösterdiği iddia edildi.

Genelkurmay Başkanlığı, bu görüntüler yüzünden Yandex hakkında suç duyurusunda bulundu. İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı'na bir yazı gönderen Genel Kurmay başkanlığı, izinsiz olarak birinci derecede askeri yasak bölgelerin panoramik görüntülerini yayınladığı gerekçesi ile Yandex firması hakkında yasal işlem yapılmasını istedi.

1348487122_genelkurmay.jpeg

Türkiye'de gerekli izinlerin alındığını ifade eden Yandex, Genelkurmay ile irtibatta olduklarını söyledi ve sorunun çözülmesi için çalıştıklarını belirtti. MIT'ten gelen talep doğrultusunda Yandex, daha önce de Haritalar hizmetindeki Ankara panoramik haritalarının güncellemesini yapmıştı.

Yandexin bu konuyla ilgili açıklaması ise şöyle oldu:

İnternet medyasında, şirketimize ait haritalar.yandex.com.tr adresinde askeri bölgelere ait panoramik görüntüler yayımlanması nedeniyle Genelkurmay Başkanlığı'nın hakkımızda suç duyurusunda bulunduğu yönünde haberler çıkmıştır.

Her ne kadar iş bu haberler hukukçularımızca teyit olunamamışsa da önemle belirtiriz ki, "Panorama" adlı servisimizde yayınlanan görüntülerde askeri bölgelere hiçbir şekilde odaklanmış olmadığımız gibi, söz konusu görüntülerin alımında yasalar çerçevesinde illerin valiliklerine başvurularak "Olur" alınmıştır.

Konuya ilişkin olarak Genelkurmay Başkanlığı ile ikili görüşmelerimiz devam etmektedir. Sayın Başkanlığın yaklaşım, görüş ve yönlendirmelerinin büyük bir hassasiyetle dikkate alınacağı ve bu yönde davranılacağı, herhangi bir açıklamayı gerektirmeyecek kadar doğaldır. Kamuya saygılarımızla duyurulur.

Yorumlar
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.